01:11 21 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 02
ما را در دنبال کنید

وزارت ارشاد، حج و اوقاف می‌گوید که مولوی مجیب‌الرحمن انصاری، خطیب مسجد گازرگاه هرات به مناظره با علمای هرات حاضر نشده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خامه پرس، این وزارت بانشر خبرنامه‌ای روز گذشته چهارشنبه (24، فبروی) گفته است که اخیراً علمای ولایت هرات از مولوی انصاری دعوت کرده بودند که با حضورداشت آن‌ها در یک مناظره‌ی رسانه‌ای پیرامون اظهارات غیرمسئولانه اخیر خود توضیح دهد.

بر اساس اعلام این خبرنامه، علمای ولایت هرات از مولوی انصاری خواسته بودند که در خصوص گفته‌های اخیرش برای مردم، مجمع علما، نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در یک مناظره رسانه‌ای توضیح دهد، اما وی به این درخواست پاسخ نداده و حاضر به مناظره نشده است.

مولوی مجیب‌الرحمن انصاری، خطیب مسجد گازرگاه هرات در یکی از سخنرانی‌های خود گفته بود که حمایت از نظام کنونی افغانستان گناه «کبیره» محسوب می‌شود.

به گفته وی، هرکسی که از این نظام حمایت کند مرتکب گناه کبیره شده و در فساد نظام کنونی شریک خواهد بود.

او همچنان علاوه کرده بود، علمای که از نظام کنونی افغانستان حمایت می‌کنند در شمار یهود و نصارا می‌روند، زیرا آنان از یک نظام فاسد پشتیبانی می‌کنند.

این مولوی از نیروهای امنیتی نیز خواسته بود که دست از حمایت این نطام برداشته و با مفسدین همراه نشوند.

این اظهارات آقای انصاری واکنش‌های زیادی سیاسیون، علما و شهروندان افغانستان را برانگیخت، به طور که بسیاری این گفته‌های وی را خواسته استخبارات بیگانه توصیف کردند.

شورای امنیت ملی در این خصوص گفته بود که در مورد گفته‌های مولوی انصاری که آیا استخبارات بیرونی در پشت این گفته‌ها دخیل‌اند، تحقیق می‌کند.

از سوی هم سیدوحید قتالی، والی هرات در واکنش به اظهارات مولوی انصاری گفته بود که هرات جای برای تولید داعش نیست.

آقای قتالی هشدار داده بود که اجازه نخواهد داد تا پرچم پلید داعش در شهر هرات برافراشته شود. وی از مولوی انصاری خواسته بود که پایش را از گلیم خود درازتر نکند.

این در حال است که در روزهای گذشته نیز شماری از عالمای ولایت‌های مختلف اظهارات جانب‌دارانه و غیرمسئولانه مولوی انصاری را پیرامون قضایای جاری در کشور و موقف علما و نیروهای دفاعی در مورد نظام کنونی افغانستان، «بیجا و فتوای جاهلانه» خواندند و آن را بدون مجوز شرعی دانستند.

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر