01:02 25 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان با انتقاد از توافقنامه دوحه که سال گذشته میان امریکا و طالبان منعقد شد، گفت: این توافق تنها برای امریکا تضمین آتش‌بس داشته و مردم افغانستان همچنان گرفتار وحشت و قتل هستند.

به گزارش اسپوتنیک، همزمان با یک‌سالگی امضای توافق‌نامه قطر میان امریکا و طالبان، رحمت‌الله اندر سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان گفت: این توافق‌نامه، تنها برای ایالات متحده آتش‌بس را تضمین کرد و مردم افغانستان هنوز هم با قتل و وحشت دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

اندر، امروز یک‌شنبه (۱۰ حوت)، در حساب توییتری خود نوشت: «توقعی که مردم از امضای توافق‌نامه قطر داشتند، برآورده نشد. این توافق‌نامه تنها برای آمریکا آتش‌بس را تضمین کرد. رابطه طالبان با مردم افغانستان، هنوز هم به قتل، غارت، ترور و وحشت محدود است».

به گفته‌ او، از این پس نیز هیچ امیدی به توافق‌نامه‌ قطر وجود ندارد؛ زیرا طالبان روند گفت‌وگوهای صلح را با کندی مواجه کرده‌اند.

اندر افزود: «اگر از دیدگاه افغانستان به توافق‌نامه قطر دیده شود، زمان به امید برقراری صلح به هدر رفته، به مردم تلفات سنگین جانی و مالی وارد شده و در کل افغانستان تخریب شده است».

توافق‌نامه قطر، درست یک سال پیش، در دهم حوت میان آمریکا و طالبان به امضا رسید. افزایش خشونت‌ها، عدم قطع رابطه با سایر گروه‌های تروریستی و عدم پایبندی به گفت‌وگوهای صلح از سوی طالبان، سبب شد تا دولت جدید آمریکا به رهبری جو بایدن، توافق‌نامه قطر را مورد بررسی قرار دهد.

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا گفته است، که می‌تواند جدول خروج سربازان امریکایی از افغانستان در ماه می سال جاری میلادی را کنار بگذارد. ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو نیز، گفته است که خروج عجولانه از افغانستان نگران‌کننده است و سبب قوت گرفتن گروه‌های تروریستی خواهد شد.

با این حال، گروه طالبان نیز خواهان آزادی زندانیان باقی‌مانده و حذف نام اعضای رهبری‌اش از فهرست سیاه سازمان ملل متحد شده است.

در بیانیه‌ای که روز یک‌شنبه (۱۰حوت)، از سوی گروه طالبان به مناسبت یک‌سالگی امضای توافق‌نامه قطر منتشر شده، آمده است طالبان به تمام محتویات این توافق‌نامه، متعهد بوده و دولت آمریکا نیز باید در این زمینه پایبند باشد.

گروه طالبان، همچنین از دولت آمریکا خواسته است که در زمان تعیین‌شده (ماه می سال جاری میلادی)، سربازان خود را از افغانستان خارج کند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر