06:58 21 اپریل 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 11
ما را در دنبال کنید

وزرای دفاع پیشین ایالات متحده آمریکا مشوره می‌دهند تا نیروهای آمریکایی در اوضاع کنونی، افغانستان را ترک نکنند.

به گزارش اسپوتنیک، روزنامه واشنگتن اگزمینر می‌نویسد، که مارک اسپر وزیر دفاع دونالد ترامپ و رابرت گیتس وزیر دفاع باراک اوباما به تازگی در مصاحبه‌ای به جوبایدن پیشنهاد کرده اند که نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج نکند.

آنان در این مصاحبه تاکید کرده اند که مخالف خروج تمام نیروهای آمریکایی از افغانستان هستند.

مارک اسپر گفته است که خروج نیروهای آمریکایی براساس توافق دوحه مشروط به عملی شدن تعهدات دوحه از سوی طالبان است، اما این گروه شرایط توافقنامه دوحه را عملی نکرده اند.

 اسپر درحالی که می گوید آمریکا با حسن نیت (تعهدات) خود را عملی کرده است، اما اضافه می کند:" منطقی است که بگوییم طالبان این کار را انجام ندادند. طالبان هیچ یک از وعده‌های اصلی خود را از جمله کاهش خشونت، گفت‌وگو با حسن نیت با حکومت افغانستان و قطع کامل روابط با القاعده را انجام نداده اند."

وی تاکید کرده که کاهش نیروهای امریکایی تا 2500 تن اهرم فشار ایالات متحده را بالای طالبان تضعیف کرده است.

از سوی دیگر رابرت گیتس وزیر دفاع دونالد ترامپ نیز گفته است که وی معتقد بوده است که باید 4 هزار و 500 سرباز در افغانستان باقی میماند.

گیتس افزوده است:" ما در حال حاضر 2 هزار و 500 سرباز در آن‌جا داریم. آن‌ها برای مدت نامعلوم باید در آن‌جا بمانند."

گیتس گفته که باید به طالبان هشدار داده شود که ایالات متحده از افغانستان خارج نمی‌شود، مگر اینکه مذاکرات صلح را جدی بگیرند.

این در حالی است که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان به هدف بحث روی مذاکرات صلح افغانستان سفرهایش را به کشورهای منطقه آغاز کرده است و گفته می شود خلیلزاد در مورد تعدیل توافقنامه دوحه آمریکا با طالبان با مقام های افغانی و طالب در حال دیدن است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر