03:14 14 اپریل 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

درحالی که زلمی خلیلزاد دور تازه رایزنی‌ها در کابل را آغاز کرده است، وزرای خارجه آمریکا و قطر پیش از سفر وی به دوحه درباره روند صلح افغانستان گفت‌وگو کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان برای رایزنی درباره آنچه «راه رو به جلو» دولت افغانستان و طالبان گفته شده است به کابل سفر کرده و پس از آن نیز قرار است به دوحه و پایتخت‌های شمار دیگری از کشورهای منطقه سفر کند.

با این حال خلیلزاد در سفر به کابل با سران افغانستان و شماری از رهبران احزاب سیاسی و شخصیت‌های برجسته سیاسی افغانستان دیدار کرد و براساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، قرار است پس از آن عازم دوحه شود.

در این دیدارها، سیاسیون افغانستان بر ضرورت اجماع ملی و منطقه‌ای در روند صلح، مشورت با شخصیت‌های سیاسی در این روند و انجام گفت‌وگوهای صلح در یک چارچوب چندجانبه بحث و تبادل‌نظر کردند.

پیش از سفر خلیلزاد به دوحه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در یک تماس تلفنی با محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر درباره روند صلح افغانستان و حمایت قطر برای تسهیل این روند گفت‌وگو کردند.  

این تماس در حالی صورت می‌گیرد که به‌گفته کارشناسان خلیلزاد در دولت ترامپ صلاحیتی بسیار گسترده‌ داشت اما پس از ابقا توسط دولت بایدن مسئولیت‌هایش محدود شده است و اقداماتش باید با هماهنگی نزدیک با وزارت خارجه صورت گیرد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر