22:04 21 اپریل 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

حکومت جدید ایالات متحده اعلام کرده که آمریکا تلاش خواهد کرد که جنگ طولانی‌مدت در افغانستان را مسوولانه به پایان برساند.

به گزارش اسپوتنیک، در رهنمود راهبرد موقت امنیت ملی ایالات متحده که به تازگی در 24 صفحه نشر شده به پایان مسوولانه جنگ در افغانستان تاکید شده است.

این رهنمود که در بخش امنیت ملی، منافع آمریکا را در کوتاه‌مدت حفظ می‌کند و خط سرخ این کشور خوانده می‌شود، جنگ افغانستان را بی‌پایان خوانده و تأکید کرده که ایالات متحده نباید در یک جنگی مصروف باشد که در آن هزاران انسان کشته شد و تریلیون‌ها دالر هزینه برداشت.

این رهنمود اما تأکید کرده که افغانستان نباید دیگر به جای امنی برای تروریزم بدل شود و یا هم منافع امریکا را تهدید کند.

در رهنمود راهبرد کوتاه مدت امنیت ملی ایالات متحده آمریکا آمده است: "ما تعهد می‌سپاریم که نیروهای نظامی ایالات متحدهبرای شکست دشمن، حفاظت از حقوق مردم و دفاع از منافع متحدان خود آماده هستند، اما استفاده از نیروهای نظامی باید آخرین راه باشد، نه نخست."

حکومت افغانستان در پیوند با این موضع امریکا چیزی نمی‌گوید، اما پیش از این به پایان دادن مسوولانه‌ی جنگ افغانستان استقبال کرده است.

از سوی دیگر انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ آمریکا از پایان جنگ طولانی آمریکا در شرق میانه به شمول افغانستان سخن زده است.

ایالات متحده‌ امرکا در حالی به پایان جنگ افغانستان و پایان دادن به مداخله اش در این جنگ خبر می‌دهد که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در پایان سفرش به کابل از حکومت افغانستان و گروه طالبان خواسته که راهی برای یک توافق سیاسی و رسیدن به آتش‌بس دوامدار بیابند.

گفتنی است که همزمان با سفر زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان به کابل و دیدار با ‌مقام‌های دولت افغانستان و رهبران سیاسی، گزارش‌هایی به نشر رسیده که گویا هیات دولت آمریکا یک طرح جدید که موضوع حکومت انتقالی نیز در آن شامل است، به دولت افغانستان داده‌است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر