01:33 25 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

وازت معارف از موقف‌اش دربارۀ ممنوعیت دانش‌آموزان دختر از ترانه‌خوانی عقب‌نشینی کرد.

به گزارش اسپوتنیک، این وزارت می‌گوید مکتوبی که اخیرأ از سوی رئیس معارف شهر کابل صادر شده‌است «منعکس کننده و موقف و پالیسی رسمی» وزارت معارف نمی‌باشد.

در خبرنامۀ این وزارت که شام امروز شنبه (23 حوت) نشر شده، آمده‌است که موضوع ممنوعیت دانش‌آموزان دختر از ترانه‌خوانی را زیر بررسی است و «در صورت نیاز، وزارت معارف متوسل به اقدام انضباطی نیز خواهد شد».

در خبرنامه همچنان آمده‌است که رهبری این وزارت به حمایت از حق تعلیم و حق انتخاب تمامی دانش‌آموزان دختر و پسر برای اشتراک در برنامه‌های فرهنگی، هنری و ورزشی متعهد است و این وزارت قصد ندارد تا حقوق قانونی و آموزشی دانش‌آموزان را محدود کند.

اما در بخشی دیگر این خبرنامه، تأکید شده‌است که رهبری مکتب‌ها اقدامات پیشگیرانه‌یی را که سبب کاهش خطر بهره‌گیری از دانش‌آموزان دختر و پسر در مکتب‌ها می‌شود روی دست گیرند.

پیش از این، وزارت معارف اعلام کرد که دانش‌آموزان دختر بالاتر از 12 حق ندارند در مراسم‌هایی که مردان حضور داشته باشند، ترانه بخوانند.

این تصمیم وزارت معارف با واکنش‌های زیادی – داخلی و خارجی – روبه‌رو شد. شماری از فعالان عرصۀ حقوق‌ زنان با نشر کلیپ‌های ترانه‌خوانی خود شان، فراخوانی را برای نکوهش این تصمیم وزارت معارف به راه انداختند.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر نیز با پخش خبرنامه‌‎یی، گفت که «حق آموزش، آزادی بیان و دسترسی به مهارت‌های هنری از حقوق اولیه و اساسی همۀ کودکان، بدون تبعیض مبتنی بر سن و جنس، است».

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر