01:46 17 اپریل 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

قرار است نشست مسکو به روز پنج‌شنبه همین هفته و نشست استانبول در ماه اپریل برگزار شوند. 

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، اعضای مجلس سنای افغانستان از شرکت کنندگان نشست‌های مسکو و استانبول می‌خواهند، که برای تأمین صلح پایدار و باثبات در افغانستان صادقانه کار کنند.

قرار است نشست مسکو به روز پنج‌شنبه همین هفته و نشست استانبول در ماه اپریل برگزار شوند. این دو نشست دربارۀ صلح افغانستان و چگونگی نظام آینده در افغانستان، برگزار خواهند شد.

محمد علم ایزدیار، معاون نخست مجلس سنا که قرار است در نشست مسکو شرکت کند، می‌گوید کشورهای دخیل در جنگ و صلح افغانستان باید برای منازعه افغانستان راه حل بنیادی بیابند؛ اما او تأکید می‌ورزد که راه حل اصلی، ایجاد اجماع ملی در کشور است.پ

 ایزدیار در این باره افزود: «واقعیت‌های افغانستان در این جلسه مطرح شود و یک تصمیم معقول گرفته شود».

گل احمد عظیمی، عضو مجلس سنا نیز گفت: «همین مملکت‌‎ها تأثیرگذار استند و جنگ را ختم کرده می‌توانند».

در این میان شماری از سناتوران با انتقاد از نامۀ هشدار آمیز امریکا به حکومت افغانستان می‌گویند، که چرا امریکا برای کاهش خشونت‌ها به طالبان هشدار نمی‌دهد؟

نادیه صالح، عضو مجلس سنا اظهار داشت: «یک نامه به حکومت افغانستان فرستادند، لطفأ یک نامه به آدرس گروه طالبان نیز می‌فرستادید که از اعمال جنایت‌کارانه خود دست بر می‌داشتند».

نادر بلوچ، عضو دیگر مجلس سنا نیز تصریح کرد: «در ارگ ریاست‌جمهوری بعضی حلقات استخباراتی بنام اجماع ملی شکل گرفته است».

همزمان با این، شماری از سناتوران افزایش خشونت‌ها را در کشور بالاتر از تحمل مردم می‌دانند و مسئولان امنیتی را به ناکامی متهم می‌سازند. آنان امریکا و ناتو را نیز انتقاد می‌کنند که مأموریت شان را درست انجام نداده‌اند. 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر