18:51 17 اپریل 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

فرمانده مرکزی ارتش آمریکا معتقد است که اگر آمریکا عقب نشینی کند و هیچ توافق با طالبان انجام نشود، دولت افغانستان برای حفظ شهرها، درگیر یک مبارزه سخت خواهد شد."

به گزارش اسپوتنیک، جنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده مرکزی ارتش ایالات متحده می‌گوید که جنگ در افغانستان به شدت تشدید خواهد شد و طالبان می‌توانند شهرهای بزرگ را تهدید کنند، مگر اینکه فشارهای دیپلماتیک ادارۀ جوبایدن، رییس‌جمهور آمریکا برای پایان نبردهای 20 ساله تا دو ماۀ دیگر، نتیجه دهند.

روزنامۀ لاس آنجلس تایمز آمریکا به نقل از جنرال مک‌کنزی نگاشته‌است: "اگر ما عقب نشینی کنیم و هیچ توافق با طالبان انجام نشود، من فکر می‌کنم که دولت افغانستان برای حفظ شهرها، درگیر یک مبارزه سخت خواهد شد."

بر بنیاد توافق صلحآمریکا با طالبان، قرار است که نیروهای خارجی در اول ماه می سال روان میلادی، افغانستان را ترک کنند.

اما شمار از سناتوران و مقام‌های آمریکایی اخیرأ گفته‌اند که طالبان به تعهدات شان بر بنیاد این توافق‌نامه که قطع روابط با القاعده و کاهش خشونت ها است، عمل نکرده‌اند.

طالبان داشتن روابط با گروه القاعده و دیگر گروهای تروریستی را، رد کرده‌اند.

جنرال مک‌کنزی در آغاز همین هفته با رییس ‌جمهور غنی در شهر کابل نیز دیدار کرد و دربارۀ اوضاع امنیتی و روند صلح، بحث و گفتگو کردند.

گفتنی است بر اساس توافق‌نامه صلح طالبان و آمریکا قرار است حضور نیروهای خارجی در افغانستان در ماه می 2021 صفر شود.

پیش از این هم مقامات آمریکایی درباره وقوع جنگ داخلی در صورت خروج نیروهای ایالات متحده از افغانستان هشدار داده‌بودند.

 دولت جدید آمریکا اما گفته که طالبان به تعهد خود در توافقنامه صلح پابند نبوده و آمریکا این توافقنامه را بازنگری خواهد کرد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر