00:47 24 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 35
ما را در دنبال کنید

رئیس جمهور افغانستان با تاکید بر اینکه بیش از آمریکا خواستار برقراری سریع صلح است، تصریح کرد که بدون برگزاری انتخابات قدرت را واگذار نخواهد کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در سمیناری با عنوان «اولویت‌های سیاست خارجی و اصلاحات دستگاه دیپلماسی افغانستان» با اشاره به طرح آمریکا برای جایگزینی دولت کنونی کابل با یک دولت انتقالی تصریح کرد که بدون برگزاری انتخابات قدرت را واگذار نخواهد کرد.

اشرف غنی با کنایه به تلاش‌های آمریکا برای تحقق این طرح گفت: با تشکر از شتاب آمریکا در زمینه صلح افغانستان، ما در مقایسه با هر کشور منطقه و جهان برای دستیابی به صلح، صد برابر عجله داریم، اما برای تامین صلح پایدار و عادلانه بجای احساسات براساس واقعیت‌ها به پیش می‌رویم.

رئیس جمهور افغانستان افزود: دولت برای تحقق صلح عادلانه و پایدار یک نقشه راه دارد که براساس آن به هدف مطلوب که همانا حاکمیت ملی، جمهوریت، وحدت ملی، بی‌طرفی، اتصال و صلح پایدار و عادلانه است، خواهیم رسید.

وی تصریح کرد: اگر طالبان فردا هم برای انتخابات حاضر باشد، ما آماده هستیم، اما بدون انتخابات حاضر به انتقال قدرت به جانشین خود نیستم.

در همین حال معاون اشرف غنی می گوید: تسلیم خواسته‌های نامشروع آمریکا نمی‌شویم.

پیش از این آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در نامه‌ای با ادبیاتی تحکمانه به رئیس جمهور افغانستان گفته بود که بزودی برای «نهایی کردن توافق صلح» نشستی در استانبول برگزار خواهد شد.

از سوی دیگر نماینده ویژه آمریکا دو هفته پیش نیز در سفر به کابل در دیدار با سران افغانستان و شخصیت‌های سیاسی این کشور طرحی ایجاد دولت انتقالی را مطرح کرد که براساس آن دولت غنی با یک دولت موقت جایگزین می‌شود و طالبان نیز بخشی از آن خواهد بود.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر