00:54 24 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 12
ما را در دنبال کنید

آقای نور می‌گوید اختلاف‌‎های درون حزبی در جمعیت اسلامی پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز شده بودند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، عطا محمد نور می‌گوید که اگر صلاح‌الدین ربانی و معاونش احمد ضیا مسعود خواسته باشند در کنگرۀ جمعیت به رهبری او اشتراک کنند، او حاضر است از سمتش کنار برود و کنگرۀ جمعیت اسلامی را پیش از وقت برگزار کند.

عطا محمد نور روز گذشته از سوی اعضای کنگرۀ جمعیت اسلامی به رهبری آقای نور به‌عنوان رییس جمعیت گزینش شد.

آقای نور امروز گفت: «هر گاه این‌ها حاضر باشند که بیایند در یک ردیف قرار بگیریم، من حاضر استم که پیش از وقت کنگره را دایر بکنم و استعفا بدهم. هر دوره مطابق به اساس نامه چهار سال است.»

آقای نور می‌گوید اختلاف‌‎های درون حزبی در جمعیت اسلامی پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز شده بودند و پس از روی کار آمدن حکومت تازه، صلاح‌الدین ربانی و معاونش می‌خواستند که این حزب در تقابل با حکومت قرار بگیرد: "قصه سر این آمد که مشروعیت حکومت باید رد شود. در قدرت باید مشارکت نشود. شورای مصالحه ملی باید رد شود. مذاکره باید رد شود و ما در تقابل با دولت قرار بگیریم".

احمد ضیا مسعود، معاون جمعیت اسلامی به رهبری صلاح‌الدین ربانی، این گفته‌های آقای نور را تأیید می‌کند و می‌گوید که بیشتر اعضای شورای مصالحه ملی افراد وابسته به رییس‌جمهور استند: "در افغانستان تقریبأ صد حزب سیاسی است و یکی از آن‌ها ما فکر می‌کنیم که آقای استاد عطا است. این‌ها می‌توانند بروند در مزار کار کنند؛ این‌گونه احزاب محلی، ما خیلی زیاد داریم در افغانستان".

معاون جمعیت اسلامی به رهبری صلاح‌الدین ربانی می‌گوید که قرار است پس از آغاز سال نو هجری خورشیدی این حزب کنگره برگزار کند: «در آن‌جا [کنگره] تمام نماینده‌هایی که می‌آیند، معرف تمام منافع مردم در سطح قریه و ولسولی‌ها و ولایات باشد، در او مرحله باز می‌شود که استاد عطا هم در کنگره ما شرکت کند.»

روز پنجشنبه، پیش از آن که کنگره جمعیت به رهبری عطا محمد نور آغاز شود، چندین مرد مسلح به هدف برهم زدن این همایش به محل برگزاری آن یورش بردند و به شلیک پرداختند که به کشته شدن سه تن و زخمی شدن چهار تن دیگر انجامید. چهار ده تن دیگر نیز در پیوند به دست داشتن در این رویداد بازداشت شده‌اند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر