16:52 11 اپریل 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گوید که بیش از یک میلیون مهاجر غیرقانونی افغان در جریان یک سال به دلیل شیوع کرونا مجبور به بازکشت به کشورشان شده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک، در گزارش که توسط سازمان بین‌المللی مهاجرت منتشر شده، آمده است که این تعداد مهاجرین افغان به دلیل کمبود کار و یا عدم دسترسی به خدمات صحی در جریان بیماری همه‌گیر کرونا از کشورهای همسایه پاکستان و ایران اخراج و مجبور شدند دوباره به کشورشان بازگردند.

نیکلاس بیشاپ، سخنگوی سازمان بین‌المللی مهاجرت گفت: ما شاهد افزایش تعداد مهاجرانی هستیم که به افغانستان بر می‌گردند، زیر بیماری کرونا باعث مختل شدن اقتصاد کشورهایی شده که مهاجر غیرقانونی افغان نتوانسته اند به مراقبت‌های صحی دسترسی داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد که بسیاری از افغان‌‌ها برای جستجوی «مکانی امن تر برای زندگی، سلامت و آموزش» چاره‌ای جز نقل مکان به شهرها یا کشورهای دیگر ندارند.

به گفته این سازمان، از تاریخ 11 ماه مارچ سال جاری، بیش 200 هزار مهاجر غیرقانوی به کشورشان بازگشتند که دو برابر سال 2019 و 2020 است.

سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گوید که این احتمال وجود دارد که در سال 2021 بیش از 650 هزار مهاجر غیرقانونی دیگر نیز به افغانستان باز گردند و همه آنها نیاز به کمک‌های بشردوستانه دارند. با این حال به دلیل کمبود بودجه برای برنامه کمک‌های بشردوستانه، فقط 5 درصد از مهاجران بازگشت کننده این کمک را دریافت خواهند کرد.

طبق گزارش وزارت صحت افغانستان، تاکنون 55 هزار نفر در افغانستان به کرونا مبتلا شده اند و کرونا جان دو هزار و 450 نفر را گرفته است. اما گفته شده که تعداد موارد گزارش نشده عفونت به چندین میلیون نفر می‌رسد.

همچنان بعید است که واکسین ضدکرونا تا قبل از سال 2022 به دسترسی همه در افغانستان قرار گیرد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر