20:55 31 جولای 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 31
ما را در دنبال کنید

شماری از اعضای مجلس نمایندگان در بیانیه‌ای خواستار توقف عملیات نیروهای دولتی در ولسوالی بهسود میدان‌ وردک شدند.

به گزارش اسپوتنیک، شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان از حکومت این کشور خواسته که برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان و آواره‌شدن مردم بیگناه در بهسود، هرچه عاجل عملیات را متوقف و «از طریق گفتگو و مذاکره مساله را مدیریت و معضل را به صورت منطقی و مسالمت آمیز حل کند».

در بیانیه نمایندگان آمده است‌: «در شرایطی که دشمنان مردم افغانستان برای ساقط نمودن نظام سیاسی جمهوری اسلامی افغانستان کمر بسته اند،  تقویت همدلی و وحدت ملی، تحکیم رابطه دولت و مردم و و ایجاد صدای واحد و یک پارچه برای دفاع از نظام سیاسی، قطع جنگ و ویرانی و تامین امنیت و صلح پایدار در کشور ضرورت مبرم و حیاتی است».

نمایندگان مردم در شورای ملی و مجمع حمایت از حقوق مردم  ضمن ابراز تاسف عمیق از حوادث بهسود، گفته این رخدادها «موجب شهادت مظلومانه جمعی از هموطنان و ایجاد رعب و وحشت در منطقه شده، باعث تاسف و نگرانی عمیق مردم ما گردید».

آنان افزوده اند، که شناسایی زمینه‌ها و عوامل رخدادهای دردناک و خونین بهسود نیازمند مطالعه و بررسی عمیق، همه جانبه و بیطرفانه است؛ «اما هر نوع اقدام نظامی از سوی حکومت که موجب قربانی شدن مردم بیگناه و ایجاد خسارات مالی و انسانی بر هموطنان ملکی گردد، غیر قابل توجیه بوده و وضعیت را دشوار تر و پیچیده تر می سازد».

اعضای مجلس نمایندگان از حکومت و نیروهای مقاومت مردمی خواسته اند، که از هر نوع اقدام نظامی که وضعیت را پیچیده‌تر و مدیریت وضعیت را دشوار تر می سازد جدا اجتناب کنند.

آنان در بیانیه گفته‌اند: «برای جلوگیری از تلفات ملکی و آواره شدن مردم بیگناه از حکومت می خواهیم تا هر چه عاجل عملیات نظامی را در بهسود متوقف نموده و از طریق گفتگو و مذاکره مساله را مدیریت و معضل را به صورت منطقی و مسالمت آمیز حل نماید».

یادآوری می کنیم، که از دو روز به این طرف نیروهای دولتی در بهسود عملیاتی را به منظور سرکوب علی‌پور فرمانده جبهه مقاومت مردمی راه‌اندازی کردند.

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید: تاکنون ۱۲ نفر از افراد علی‌پور کشته شده‌اند. همزمان منابع محلی می‌گویند، در این حملات به غیر نظامیان نیز خسارت جانی و مالی وارد شده است.

این حملات نیروهای دولتی به دنبال فرو افتادن یک چرخبال نیروهای ارتش در بهسود انجام شده است.

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، بررسی‌های این وزارت و مدارک نشان می‌دهد که هلیکوپتر نیروی هوایی از سوی جنگجویان وابسته به علی‌پور در ولسوالی بهسود هدف قرار داده شده‌است.

خود عبدالغنی علی‌پور؛ فرمانده نیروهای خیزش مردمی در بهسود نیز تایید می‌کند، که افراد تحت امر او چرخبال ارتش را هدف قرار داده‌اند. او می‌گوید، که این چرخبال در بهسود برای جنگ آمده‌بود و خانه‌های مردم را نیز بمباران کرده‌اند.

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر