22:35 21 اپریل 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 11
ما را در دنبال کنید

وزارت امور خارجه از اعلامیه مشترک گروه 35 عضو دوستان افغانستان و گروه دوستان زنان در افغانستان استقبال کرده‌است.

به گزارش اسپوتنیک، گروه دوستان 35 عضوی افغانستان و گروه دوستان زنان در افغانستان در یک اعلامیه مشترک افزایش خشونت‌ها و قتل‌های هدفمند توسط گروه طالبان، شبکهٔ حقانی، شبکهٔ القاعده و سایر گروه‌های تروریستی در افغانستان را با شدیدترین الفاظ محکوم کرده‌اند.

وزارت خارجه ضمن استقبال از این اعلامیه مشترک، گفته مفاد این اعلامیه را گامی مثبت در راستای تقویت اجماع در خصوص تحقق خواست و داعیۀ برحق مردم و دولت افغانستان برای استقرار صلح پایدار در کشور می‌داند.

استقبال وزارت امور خارجه از اعلامیهٔ پایانی نشست صلح مسکو
Facebook Ministry of Foreign Affairs of Afghanistan (MFA) tSp1onsorne3ueddh

بر بنیاد اعلامیه وزارت خارجه، حملات شنیع تروریستی روند صلح را به چالش کشیده، فضای مدنی و آزادی بیان را محدود ساخته و مانع دسترسی مردم نیازمند به خدمات اساسی گردیده‌است.

گروه دوستان افغانستان و گروه دوستان زنان در افغانستان، خواهان توقف عاجل حملات هدفمند شده و بر تطبیق مفاد قوانین بشردوستانه بین‌المللی در خصوص حفظ جان افراد ملکی، کارمندان صحی و امدادرسان‌ها تاکید کرده‌اند.

وزارت خارجه گفته: "ما از تاکید اعلامیه برای تحقق قطعنامه‌های 2532 و 2565 شورای امنیت سازمان ملل متحد، نیز استقبال می‌کنیم و تطبیق قطعنامۀ 2513 شورای امنیت سازمان ملل متحد را برای مسوول قراردادن و پابندی طالبان به تعهدات‌شان، از جمله پایان‌دادن به خشونت‌ها و قتل‌های هدفمند و قطع رابطۀ این گروه با سازمان‌های تروریستی، نهایت مهم و با‌اهمیت می‌دانیم."

این وزارت بر ضرورت تأمین آتش‌بس فراگیر و دایمی، مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان در پروسۀ صلح و پایان منازعه از طریق راه حل سیاسی همه‌شمول تاکید کرده و گفته جمهوری اسلامی افغانستان برای آغاز مذاکرات جدی و بامحتوا به‌‌منظور رسیدن به راه حل سیاسی که منجر به تأمین صلح پایدار و عادلانه در کشور شود، آماده‌است.

گفتنی است که گروه 35عضو دوستان افغانستان متشکل از کشورهای منطقه و جهان به منظور حمایت از دست آوردهای زنان در کشور، تشکیل شده‌است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر