01:21 20 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

جوزیف بوریل رییس پالیسی خارجی اتحادیه اروپا با مولود چاووش وزیر خارجه ترکیه در مورد صلح افغانستان گفتگو کرده‌است.

به گزارش اسپوتنیک،  جوزیف بوریل  رییس پالیسی خارجی اتحادیه اروپا در تویترش نوشته که دو طرف در مورد صلح افغانستان از جمله نشست استانبول، گفتگو کرده‌اند.

به گفته او، اتحادیه اروپا در چارچوب ماموریت ناتو در افغانستان بیشترین سرباز را دارد و این اتحادیه خواستار صلح در این کشور است و با افغان‌ها مشترکاً کار می‌کند.

  جزئیات بیشتر  این گفتگو مشخص نیست.

به گفته شماری از کارشناسان و آگاهان افغان ،آمریکا در تلاش است در قالب طرح صلح، خود را از باتلاق افغانستان بیرون آورد ولی تاکنون طرح های متعدد برای برقراری صلح در کشور ناکام بوده است.

اکنون دولت بایدن بر سر دوراهی حضور و یا خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان قرار دارد .در حالیکه که ترامپ طرح خروج نظامیان این کشور از  افغانستان را نهایی کرده بود،بایدن بر سر لغو و یا خروج با مشکلاتی مواجه شده است .

 گفتنی است که براساس توافق‌نامه‌ی آمریکا – طالبان که در دهم حوت سال گذشته در دوحه، پایتخت قطر به امضا رسید، اول ماه می به‌عنوان ضرب‌الاجل خروج نظامیان خارجی از افغانستان تعیین شده است.

اخیرا مقام‌های ناتو آمریکایی اظهارات متفاوتی در مورد خروج نظامیان خارجی از افغانستان مطرح کرده‌اند.

ناتو خروج نظامیان از افغانستان را وابسته به شرایط و پیشرفت روند صلح دانسته است.

جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا نیز چند روز پیش در مصاحبه با ای‌بی‌سی نیوز گفته بود که ممکن است خروج نیروها در اول ماه می اتفاق بیافتد، اما سخت است.

او همچنان گفته بود که اگر مهلت خروج تمدید شود، «خیلی زیاد» نخواهد بود.

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر