15:28 13 اپریل 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

دیبرا لاینز، رئیس هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، در یک نشست مجازی سازمان ملل متحد گفت که سطح بلند خشونت‌ها در افغانستان مانع تلاش‌های بشردوستانه شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آریانا نیوز، دیبرا لاینز گفت که پیشرفت در گفتگوهای صلح افغانستان پس از شش ماه نیز آهسته است و این گفتگوها نیاز به حمایت قوی جامعه بین المللی دارد.

او در این باره گفت: «ما همیشه میدانستیم که این صلح پیچیده خواهد بود».

لاینز گفته است که در شش ماه پسین قتل‌های غیرنظامیان در افغانستان افزایش یافته اند و ادامه این خشونت‌ها افغان و همکاران خارجی آنان را ناامید کرده اند.

او در این باره گفت: «این قتل‌ها، آواره‌گی‌ها و رنج افغان‌ها باید خاتمه یابند».

رئیس یوناما گفته است که  در دو ماه اول سال روان میلادی بیشتر از 80 کارمند رسانه‌ها، فعالان مدنی، اعضای نهادهای قضایی، عالمان دین، و مقام‌های حکومتی کشته شده اند.

لاینز در این باره گفت: «این تاثیر کامل خشونت‌ها بر زنده‌گی مدنی افغانستان را تنها انتقال نمی دهد».

لاینز افزود که بعد از این قتل‌ها چندین تن دیگر پلان‌های خود را تغییر داده اند و یا تصمیم ترک کشور را گرفته اند.

او در ادامه گفت که گروه داعش مسوولیت 25 حمله را در ربع اخیر گرفته است.

لاینز در باره خشک سالی و بحران انسانی در افغانستان هشدار داده و افزوده است که بیشتر از 40 درصد از افغان‌ها به کمک‌ها عاجل نیاز دارد.

نماینده خاص ملل متحد از همه کشورهای عضو خواست تا سخاوتمندانه در پلان کمک‌های بشری سهم بگیرند که تنها شش درصد آن تمویل شده است.

او گفته است که در باره امنیت کارمندان بشردوستانه در افغانستان نگران است در این مورد با دفتر سیاسی طالبان نیز گفتگو کرده است تا در تامین امنیت کارمندان بشردوستانه تلاش کند.

لاینز از انتصاب ژان آرنو به عنوان نماینده شخصی سرمنشی ملل متحد در امور افغانستان و منطقه، ابراز خشنودی نمود و در مورد تاثیری که انکشاف در افغانستان بر جامعه جهانی خواهد داشت، صحبت نمود.

نماینده‌گی سازمان ملل گفته است که به کار خود با تمام جوانب دولت افغانستان، طالبان، رهبران محلی و جامعه بین المللی برای حمایت صلح ادامه خواهد داد. 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر