01:35 17 اپریل 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 86
ما را در دنبال کنید

سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید به اساس توافق سال 1351 حق آبه ایران کاملا مشخص است و دولت افغانستان به آن همچنان متعهد می‌باشد.

به گزارش اسپوتنیک، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره سخنان مطرح شده در ارتباط با افتتاح سد کمال خان در افعانستان گفت که رودخانه هیرمند دارای رژيم حقوقی تعریف شده ای است و بر اساس قراردادی که در سال 1351 بین دو کشور به امضاء رسیده و در مجالس قانون گذاری هر دو کشور به تصویب رسیده حق آبه ایران کاملا مشخص بوده و دولت افعانستان هم به این حق آبه متعهد است.

او افزود: "البته حق آبه طبیعت و صیانت از حیات هامونها موضوع جداگانه ای است که از مدت ها قبل با دولت افعانستان در حال مذاکره است و خوشبختانه اهمیت‌ حیات هامون ها و ضرورت تامین حق آبه آنها مورد توجه دولت افغانستان نیز می باشد. خشک‌ شدن هامونها آسیب های جدی از جمله طوفان های شن برای مردم در هر دو  سوی مرز در پی خواهد داشت".

این در حالی است که محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور، امروز در مراسم افتتاحیه  بند کمال‌خان خطاب به این گفت که افغانستان پس از این معاهده آب هلمند را تطبیق می‌کند و «مفت» آب نمی‌دهد.

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران تاکید دارد: "دولت جمهوری اسلامی ایران از اظهارات رئیس جمهور محترم افغانستان برای تبدیل آب به موضوع همکاری بین دو کشور استقبال کرده و آمادگی خود را بدین منظور اعلام می نماید".

رئیس جمهور افغانستان امروز چهارشنبه (24 مارچ)، در سفری به ولسوالی چهاربرجک ولایت نیمروز بند کمال‌خان را افتتاح کرد. افتتاح این بند با استقبال گسترده مردم و شهروندان کشور روبه‌رو شده است. ساخت بند کمال‌خان نگرانی‌ها را در محافل ایرانی نیز به وجود آورده است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر