05:03 12 اپریل 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

مشاور شورای امنیت ملی کشور می‌گوید که هیات مذاکره کننده طالبان فاقد صلاحیت است و این گروه دنبال بهانه است و در یک سال گذشته از فرصت صلح برای دوام جنگ استفاده کرده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از دفتر رسانه‌ی شورای امنیت ملی، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور غنی، امروز شنبه ( 7 حمل) در یک نشست خبری در کابل گفت: "عملکرد طالبان در یک سال گذشته نشان داد که این گروه آماده صلح نیست بلکه جنگ می‌خواهد آنها حملات خویش را تشدید بخشیدند و در یک سال گذشته فرصت که برای تامین صلح داشت از آن برای ادامه جنگ استفاده کردند."
آقای محب بیان داشت، طالبان تعهد برای منافع کلان افغان‌ها ندارند بلکه برای منافع باداران خویش بربادی مردم افغانستان را می‌خواهند.
مشاور شورای امنیت ملی افزود، جمهوریت خواهان صلح واقعی است که تضمین کننده پایان دایمی جنگ و خشونت باشد و برای آن قربانی زیاد داده و حالا هم اگر طالبان واقعا صلح می‌خواهد خشونت‌ها را قطع کرده بیایند واقعا مذاکره کنند.

به گفته او، تیم مذاکره کننده طالبان صلاحیت تصمیم گیری را ندارد؛ اما "ما از کسان این‌گروه که صلاحیت تصمیم گیری را دارند و هر جایی که پنهان است که می‌دانیم کجا هستند؛ می‌خواهیم بیرون شده بیایند در میز مذاکره بحث کنند".
او تاکید کرد، اگر طالبان واقعآ صلح می‌خواهند فرصت است اگر نی دنبال بهانه هستند برای دوام جنگ و باز هم افغانستان را مرکز خانه جنگی و مرکز تروریستان خارجی می‌سازند، به جنگ ادامه دهند.
مشاور شورای امنیت ملی همچنین در مورد نشست ترکیه گفت که آمادگی‌های حکومت برای شرکت در نشست ترکیه جریان دارد و در سطح طرف مقابل اشتراک خواهد کرد.
او گفت: "درنشست ترکیه اول باید بالای اجندایی آن صحبت شود و ما بدانیم که چه دست‌آورد از این نشست بدست آورده می‌توانیم و دوم این‌که کی از طرف طالبان اشتراک می‌کند آیا بازهم همان تیم که در روسیه رفته بودند که آنها خواهان صلح نی بلکه خواهان دوام جنگ هستند؛ روان می‌کند یا اینکه افراد با صلاحیت را روان می‌کند با این تیم که در دوحه صجت شده تا هنوز نتیجه نداده‌است".
مشاور شورای امنیت ملی تصریح کرد، هیات مذاکره کننده امروز به قطر رفتند تا همرای طالبان صحبت‌ها را شروع کنند؛ دیده شود به چه نتیجه می‌رسد.
این گفته‌ها درحالی مطرح می‌شود که قرار است در 27 ماه اپریل نشستی در باره صلح افغانستان در ترکیه برگزار شود و حکومت افغانستان نیز طرح صلح خودش را در این نشست مطرح خواهد کرد.  

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر