21:08 17 اپریل 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 00
ما را در دنبال کنید

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور می‌گوید که اگر این نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند، کشور با احتمال زیاد به جنگ داخلی روبه‌رو می‌شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسنه ها، حمدالله محب که امروز (شنبه، ۷ حمل) در یک نشست مشترک خبری با محمدیاسین ضیا، سرپرست وزارت دفاع ملی و عبدالصبور قانع، معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله در کابل صحبت می‌کرد، گفت: «اگر نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند و ما به طرف صلح نرویم، خطر این وجود دارد که کشور به جنگ داخلی برود».

وی افزود که مردم افغانستان نمی‌خواهند به جنگ داخلی برگردند.

با این حال، مشاور امنیت ملی تأکید کرد که نهادهای امنیتی کشور در تلاشند تا به‌منظور جلوگیری از احتمال بروز جنگ داخلی در افغانستان، خلاها و ضعف‌ها را برطرف کنند. او گفت: «همه‌ی آمادگی‌هایی که وزارت‌های داخله و دفاع می‌گیرند، به این دلیل است که ما از آن طور وضعیت (احتمال جنگ داخلی) که همه‌ی نهادهای استخباراتی از آن‌ها هشدار می‌دهند، جلوگیری کنیم و برویم به طرف صلح».

دیدار حمدالله محب با وزیر خارجه ترکمنستان
Office of the National Security Council of Afghanistan (ONSC)

در همین حال، محمدیاسین ضیا نیز گفت که نهادهای امنیتی و دفاعی کشور آمادگی کامل برای مواجه با هر نوع شرایط برای دفاع از کشور دارند و برای «بدترین سناریو» آماده‌اند.

این درحالی است که روزنامه نیویارک تایمز به تازگی با استناد به یک ارزیابی آژانس اطلاعاتی دولت امریکا گزارش کرده که اگر نیروهای امریکایی پیش از آنکه طالبان و دولت افغانستان روی تقسیم قدرت باهم توافق کنند، افغانستان را ترک کنند، این کشور ظرف دو یا سه سال پس از خروج نیروهای خارجی به پیمانه‌ی وسیعی در اختیار طالبان قرار خواهد گرفت.

حمدالله محب همچنین از گروه طالبان خواست که از فرصت پیش‌آمده برای برقراری صلح در کشور استفاده کنند و به جنگ ‌شان خاتمه دهند. او تأکید کرد که اگر طالبان به فکر رسیدن به قدرت باشند، اشتباه می‌کنند. 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر