10:53 17 اپریل 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

بیشتر این حمله‌ها و انفجارها در شهرهای کابل، ننگرهار، کندهار، هلمند، بلخ، هرات و غزنی رخ داده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک، بربنیاد آمارهایی‌که از سوی طلوع‌نیوز گردآوری شده‌اند، در ماه مارچ سال جاری میلادی 305 تن در حمله‌های هدفمند و انفجارها جان باخته‌اند و 349 تن دیگر زخمی شده‌اند.

بیشتر این افراد در حمله‌های هدفمندانه و انفجارهای ماین‌ها در شهرها جان باخته‌اند و بسیاری از آنان غیرنظامیان بوده‌اند.

بیشتر این حمله‌ها و انفجارها در شهرهای کابل، ننگرهار، کندهار، هلمند، بلخ، هرات و غزنی رخ داده‌اند.

رحمت‌الله اندر، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی گفت: "طالبان این حمله‌ها را انجام می‌دهند. برخی را مسؤولیت می‌گیرند و برخی را نمی‌گیرند. در مجموع مسؤولیت تمامی حمله‌ها بر طالبان است".

بربنیاد این آمارها، تلفات ماه مارچ در مقایسه به ماه فبروری 20 درصد افزایش را نشان می‌دهد. در ماه فبروری سال جاری میلادی، 264 تن در حمله‌های هدفمند و انفجارها جان باختند و 278 تن دیگر زخمی شدند.

این آماری‌است که تنها به رسانه‌ها گزارش داده شده‌اند؛ در حالی که به گفته منابع امنیتی، شمار تلفات جنگ به مراتب بیشتر است و در هر روز بیست تا سی تن از نیروهای امنیتی در جنگ تلفات دارند.

جاوید کوهستانی، نظامی پیشین بیان داشت: "انتظار بود که با نزدیک شدن گفت‌وگوها هر دو جانب حمله‌های شان را کاهش بدهند، اما برعکس افزایش دادند و قربانی را از مردم ملکی می‌گیرند".

خواجه فهیم صدیقی می‌گوید در پنج ماه گذشته دو برادرش که کارمندان دولت بودند از سوی مردان مسلح ناشناس به قتل رسیدند.

او می‌افزاید که یک برادرش یک کودک داشت و برادر دومی‌اش قراربود به‌زودی ازدواج کند: "در دوصد متری خانه ما، برادرم را کشتند. دو برادرم کشته شدند اما بررسی نشد".

محمد نسیم نیز می‌گوید پدرش که افسر پولیس کندهار بود، چند هفته پیش در حوزۀ چهارم شهر کندهار در تیراندازی مردان مسلح ناشناس کشته شد: "هیچ معلوم نشد که کی کشت و کسی نمی‌‎داند که چرا مردم را می‌کشند، به‌خاطر چه؟ هیچ معلوم نیست".

همزمان با بیشتر شدن تلاش‌ها برای صلح، خشونت‌ها در کشور نیز افزایش یافته‌اند. در کنار این، قتل‌های هدفمند نیز به‌گونۀ بی‌پیشیه افزایش یافته‌اند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر