14:16 04 اگست 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

مسوول مرکز مطالعات افغانستان معاصر، لغو نشست پیرامون افغانستان را را به دلیل مواضع آمریکا و طالبان پیش بینی کرد.

به گزارش اسپوتنیک، عمر نثار، مدیر مرکز مطالعات افغانستان معاصر در مسکو، در مصاحبه با روزنامه "ایزویستیا" گفت: «گفتگوها درباره افغانستان، که قرار است در ماه آپریل در استانبول برگزار شود؛ احتمال دارد به دلیل عدم توافق بین ایالات متحده و گروه طالبان (جنبش ممنوع در روسیه) در مورد سرنوشت نیرو های نظامی آمریکایی در این کشور لغو یا به تعویق بیفتد .

به گفته آقای نثار، بهانه نخست می تواند ماه مبارک رمضان باشد که از 13 آپریل آغاز می شود و تا 12 ماه می ادامه خواهد داشت.

مسوول مرکز مطالعات افغانستان معاصر در ادامه می‌گوید: «اگرچه ماه مبارک رمضان پیش ازاین مانعی برای برگزاری جلسات نبود، اما اکنون می تواند دلیل موثری برای تعویق نشست استانبول تا نیمه دوم ماه می باشد».

به گفته مایکل کوگلمن، کارشناس آسیای جنوبی در مرکز تحقیقات «وودرو ویلسون» مستقر در واشنگتن، برای طالبان مهم است که موقعیت آمریکایی ها را قبل از کنفرانس بررسی کنند، زیرا آنها به توافق نهایی عجله ندارند. این متخصص معتقد است که آنها باید قبل از نقض معامله دوحه که هر دو طرف 18 ماه برای امضای آن وقت گذاشتند، به توافقات مطلوب برسند.

نشست استانبول یکی از مهمترین نشست‌ها در مورد آینده صلح افغانستان خوانده شده که جامعه بین‌المللی انتظار دارد گروه‌های افغان در آن بتوانند بر سر پایان جنگ و "تشکیل دولت انتقالی صلح" در این کشور به توافق برسند.

پیشتر اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از تلاش‌های صلح آمریکا و برگزاری نشست صلح در استانبول استقبال کرده اما گفته بود "به هیچ صورت ایجاد دولت موقت را نمی‌پذیرد و تنها حاضر است قدرت را به یک دولت منتخب انتقال دهد."

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر