19:16 30 جولای 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

کمیته رهبری این شورا در حال مشوره در بارۀ طرح‌های صلحی است که از سوی حکومت و احزاب سیاسی به این شورا فرستاده شده اند.

به گزارش اسپوتنیک، طلوع خبر داده است که منابع ارگ می‌گویند که قرار است اشرف غنی رئیس جمهور جزئیات طرح صلح حکومت را به زودی همه گانی بسازد.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی، می‌گوید که به شمول طرح صلح ریاست جمهوری بیش از بیست و پنج طرح صلح از سوی احزاب و نهادها به این شورا رسیده اند و اعضای کمیته شورای رهبری این شورا در حال آماده سازی یک طرح واحد برای نشست ترکیه استند.

آقای خوزون گفت: «کوشش می‌شود که یک طرح واحد به نشست ترکیه آماده شود و روی نزدیک شدن دیدگاه‌ها کار می‌شود.»

در همین حال شماری از احزاب سیاسی می‌گویند با آن که بیش از 30 عضو شورای عالی مصالحه ملی در بارۀ یک طرح واحد دیدگاه های شان را ارایه کرده اند اما هنوز هم در داخل یک اجماع به میان نیامده است.

عطا محمد نور، رییس جمعیت اسلامی، گفت: «به منظور توحید دیدگاه تا هنوز 35 عضو کمیته رهبری  شورای مصالحه ملی دیدگاه خود را شریک ساختند امید وار استیم که یک دید گاه واحد به دست بیاید.»

احسان نیرو، سخنگوی  جنبش ملی، گفت: «طرح جنبش ملی اسلامی افغانستان آماده است و به خاطر شریک ساختن به مردم افغانستان و وشرای عالی مصالحه ملی امروز به گونه رسمی نشر خواهد شد.»

طرح رییس جمهور غنی که اکنون به شورای عالی مصالحه ملی فرستاده شده، در سه بخش مذاکره با طالبان، حکومت گذار و چگونه گی اوضاع پس از حکومت گذار خلاصه می شود.

منابع می گویند که بر بنیاد این طرح کرسی های رییس جمهور و معاونان رییس جمهور و نیز ساختار نیروهای دولتی باید تا برگزاری انتخابات، محفوظ باشند.

سید اسحق گیلانی، رییس حزب نهضت ملی افغانستان، گفت: «طرح هایی که در کابل نوشته شده هیچ کدامش پافشاری زیاد سر حکومت عبوری یا موقت یا کدام نوع دیگر صحبت ندارد بهترین طرح از خود ایالات متحده امریکا است که تطبیق شود.»

انتظار می رود که در هفته های آینده، استانبول میزبان نشستی میان حکومت افغانستان، سیاست گران، طالبان و مقام های برخی از کشورهای دخیل، در بارۀ صلح افغانستان باشد و آنان درباره سرنوشت سیاسی افغانستان گفتگو کنند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر