00:27 21 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

معاون نخست ریاست جمهوری در یک گردهمایی مردم کوهدامن کابل در حمایت از نظام جمهوریت گفت که یکی از تصامیم غلط ما رهایی 5 هزار زندانی گروه طالبان است.

به گزارش اسپوتنیک، امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری در این گردهمایی می‌گودید که هدف از این گردهمایی این است که مردم کوهدامن بزرگترین قربانی طالبان هستند و مشوره مردم کوهدامن در صلح با طالبان یک اصل است. وی تاکید کرد که افغانستان طالب شدنی است؛ ولی طالب می‌تواند جزو نظام گردد.

وی می‌گوید کنفرانس ترکیه در پایان همین هفته آغاز می‌شود.

آقای صالح می‌گوید زلمی خلیل‌زاد دیروز آجندای این کنفرانس را با دولت شریک کرده و آتش‌بس در افغانستان بخشی از آجندای این نشست است.

وی همچنان در بخشی از سخنرانی اش می‌گوید که یکی از تصامیم غلط ما رهایی 5000 زندانیان گروه طالبان است.

صالح افزود که 85 در صدر این زندانیان دوباره با میدان جنگ رفته اند و ما این اشتباه را دوباره تکرار نخواهیم شد.

به گفته وی، پس از رهایی زندانیان، معلوم شد که طالبان «هرگز قصد صلح را ندارند» و دیگر اشتباه خود را تکرار نخواهیم کرد.

ایالات متحده امریکا و طالبان در دوحه اولین توافق‌نامه صلح بیش از 18 سال جنگ را امضا کردند. این امر خروج نیروهای خارجی از افغانستان در مدت 14 ماه و آغاز گفتگوی بین‌الافغانی پس از تبادل زندانیان فراهم کرد. از زمان امضای توافق نامه، طالبان بارها ایالات متحده را به نقض توافق‌نامه متهم کردند.

لازم به ذکر است که اواخر ماه فبروری امریکا و طالبان طی مراسمی پس از مدت ها مذاکره توافق صلح را امضا کردند. این توافق شامل خروج نیروهای خارجی از افغانستان ظرف مدت 14 ماه و همچنین آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی پس از تبادل زندانیان بود. اواسط ماه جولای نیروهای امریکا در چارچوب این توافق 5 پایگاه نظامی خود در افغانستان را ترک کردند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر