افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 31
ما را در دنبال کنید

رسانه‌ها در افغانستان فهرست 19 نفره‌ای را منتشر کرده‌اند که قرار است در قالب هیئت افغانستان در نشست استانبول شرکت کنند.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از رسانه های خبری کابل،  برخی خبر ها می‌رساند که شانزدهم اپریل برای برگزاری نشست استانبول توافق شده و همچنان فهرست ابتدایی اشتراک کنندگان حوزه جمهوریت در این نشست مشخص شده است. مدیریت این نشست به گونه مشترک در دست ترکیه، قطر، امریکا و ملل متحد است.

 اجندای اصلی این نشست را ترسیم «نقشه راه» برای امضای توافق‌نامه سیاسی میان جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان تشکیل می‌دهد.

مبتنی بر معلومات، ایالات متحده امریکا تأکید دارد که توافق در حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان صورت گیرد.

از سویی هم، حوزه جمهوریت انتظار مشخص‌شدن ترکیب رهبری طالبان در نشست استانبول را می‌کشد.

بدین ترتیب اگر چهره‌های برجسته شورای کویته، به ویژه ملا هبت‌الله و ملا یعقوب در نشست استانبول شرکت کنند، رهبران احزاب سیاسی و جهادی نیز در نشست استانبول شرکت می‌کنند.

در فهرست ابتدایی اشتراک کنندگان حوزه جمهوریت در این نشست، نام‌های عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی، حامد کرزی رییس‌ جمهور سابق، عبدرب الرسول سیاف، محمد یونس قانونی، عطامحمد نور، حمدالله محب، محمدحنیف اتمر، سیدحامد گیلانی، عبدالرشید دوستم، محمد محقق، محمدکریم خلیلی، گلبدین حکمتیار، صلاح‌الدین ربانی، معصوم استانکزی، سلام رحیمی، حبیبه سرابی، فوزیه کوفی، فاطمه گیلانی و حاجی دین‌محمد دیده می‌شود.

براساس گزارش‌ها، نشست صلح استانبول قرار است تا پایان هفته جاری برگزار شود و دو روز پیش نیز «زلمی خلیلزاد» برای رایزنی در این باره با مقامات و سیاسیون افغان به کابل آمد.

جزئیات زیادی از این دیدارها منتشر نشد اما منابع می‌گویند که سطح هیئت شرکت‌کننده گروه طالبان، تاریخ نشست و سرفصل‌های مورد بررسی در نشست استانبول از محور مسایل مورد گفت‌وگو خلیلزاد با اشرف غنی بود.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر