13:47 27 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 22
ما را در دنبال کنید

طالبان اظهار داشته اند که امریکا تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج می کند، معضل افغانستان حل نظامی ندارد. خروج شان به هیچ شرطی مشروط نیست و مطابق با توافقنامه دوحه قوای خود را بیرون می کند.

به گزارش اسپوتنیک، مجاهد سخنگوی طالبان اظهار داشته است، اینکه امریکا خروج نظامیان را تا چند ماه به تعویق می اندازد و روند خروج را تا ماه سپتامبر تکمیل می کند، ما درین مورد نکات ذیل را اعلام می داریم:

- این فیصله سرپیچی علنی از توافقنامه دوحه و عمل نکردن بر عهد خود است.

- توافقنامه دوحه که در حضور نمایندگان سازمان ملل متحد و تعداد زیادی کشورها و سازمان ها امضا شده بود و اکنون امریکا ازان سرپیچی می کند، پس همه آن کشورها و سازمان های که شاهد امضای توافقنامه بودند باید بر امریکا فشار بیاورند که بر تعهدات خود در توافقنامه عمل کند و به تاریخ تعیین شده تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج کند.

- با توافقنامه و تعهدات انجام یافته؛ نخست طول دادن روند ده روزه رهایی شش هزار زندانیان به شش ماه، سپس عدم رهایی متباقی زندانیان با آغاز مذاکرات بین الافغانی در ظرف سه ماه، ختم نکردن لیست سیاه، ارتکاب بیش از دوازده صد تخطی و بالاخره اکنون تعویق چند ماهه در خروج نیروها، به تمام جهان نشان داد که بر جهت امریکایی نمی توان باور کرد و آن ها به تعهدات شان متعهد نیستند.

- تمام جهت ها باید بدانند که امارت اسلامی تا اکنون توافقنامه را به خوبی رعایت نموده، عملی کرده و آن را یگانه راه حل منازعه دانسته است. اکنون اگر از سوی امریکا از توافقنامه سرپیچی می شود، امارت اسلامی اصولا راه هر گونه اقدام لازم را به روی مجاهدین باز می نماید، بناءً مسئولیت عواقب آینده به جهت امریکایی راجع می گردد، نه امارت اسلامی.

- امارت اسلامی از جهت امریکایی و تمام کشورهای اشغالگر می خواهد که دیگر برای طول دادن جنگ و اشغال بهانه جویی نکنند و هر چه زودتر تمام نیروهای شان را از افغانستان خارج کنند.

- امارت اسلامی به هیچ صورت از داعیه استقلال کامل و اقامه نظام خالص اسلامی منصرف نمی شود و پس از پایان مکمل و یقینی اشغال، به میان آمدن راه حل مسالمت آمیز معضل افغانستان متعهد است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر