افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

رییس مجلس نمایندگان از طالبان خواست که در نشست استانبول شرکت کنند و خواست‌های‌ خود را مطرح کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان از طالبان خواست که در نشست استانبول شرکت کنند  و خواست‌های‌ خود را مطرح نمایند.

رحمانی در بحث آزاد نشست عمومی امروز (دوشنبه، ۳۰ حمل) مجلس نمایندگان همچنان از طالبان خواست که از نشست استانبول به نفع مردم افغانستان استفاده کنند.

رحمانی در عین حال از کشورهای اثرگذار منطقه و سازمان ملل متحد نیز خواست که گروه طالبان را برای شرکت در نشست استانبول تشویق کنند.

او افزود که نشست استانبول امیدواری‌های زیادی را برای قطع جنگ و حل صلح‌آمیز بحران افغانستان ایجاد کرده است.

به‌گفته‌ی او، وجود اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی و آمادگی شورای عالی مصالحه‌ی ملی برای شرکت در نشست استانبول نیز خوش‌بینی‌های زیادی را برای نتیجه‌بخش بودن مذاکرات به میان آورده است.

میر رحمان رحمانی علاوه کرد که مردم افغانستان و شورای ملی نشست استانبول را یک فرصت تاریخی می‌دانند.

رحمانی تأکید کرد که حفظ نظام، قانون اساسی و آزادی و ارزش‌های مدنی از مهم‌ترین دست‌آوردهای تاریخ معاصر افغانستان اند که حفظ آن‌ها برای تمامی طرف‌ها مهم و مفید است.

ترکیه، قطر و سازمان ملل متحد که میزبانان نشست استانبول هستند، ۲۴ اپریل را تاریخ برگزاری این نشست تعیین کرده‌اند.

با این حال طالبان اعلام کرده‌اند تا زمانی که نیروهای خارجی به‌گونه‌ی کامل از افغانستان خارج نشوند، در هیچ نشستی که در آن در مورد افغانستان تصمیم گرفته شود، اشتراک نمی‌کنند.

براساس اعلام وزارت خارجه‌ی ترکیه، هدف اصلی نشست استانبول تسریع روند صلح افغانستان، تکمیل مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه و دست‌یابی به یک توافق سیاسی عادلانه و پایدار می‌باشد.  

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر