01:39 03 اگست 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 03
ما را در دنبال کنید

وزیر خارجه پاکستان اعلام کرده که کشورش طالبان را ترغیب می‌کند تا به تعامل‌ خود در روند صلح افغانستان ادامه دهند.

به گزارش اسپوتنیک،  شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان روز دوشنبه (30 حمل) در مصاحبه با خبرگزاری رویترز از گروه طالبان خواست تا به تعامل شان در روند صلح افغانستان ادامه دهند

وزیر امور خارجه پاکستان گفت: «آنان (طالبان) تصامیم‌شان را خود می‌گیرند؛ اما ما هر آنچه می‌توانیم برای قانع‌کردن آنان انجام خواهیم داد که دخیل‌ماندن‌شان به نفع‌شان است.»

قریشی تأخیر در خروج نیروهای آمریکایی به دلایل لجستکی را ممکن خوانده و گفته‌است که طالبان در هدف‌شان به خروج نیروهای خارجی موفق شدند و اکنون باید نسبت به ضرب‌الاجل 11 سپتامبر انعطاف نشان دهند.

برخی منابع به رویترز گفته‌اند که پاکستان بر گروه طالبان فشار آورده تا به مذاکره حاضر شود؛ اما وزیر خارجه پاکستان گفته که او هیچ تماسی با گروه طالبان ندارد.

پاکستان مذاکرات آمریکا با طالبان را در دوحه تسهیل کرد و این نشان دهندهٔ نفوذ گسترده این کشور بر طالبان است.

پس از آن‌که جو بایدن؛ رئیس جمهوری آمریکا تأخیر در خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را اعلام کرد، طالبان در اعلامیه‌ای گفتند، تا زمانی که تمامی نیروهای خارجی افغانستان را ترک نکنند، آن‌ها در هیچ‌ نشستی در مورد صلح اشتراک نمی‌کنند.

بر اساسی فیصله تازه ایالات متحده خروج بقیه نیروهای امریکایی از اول ماه می تا 11 ماه سپتامبر تکمیل می‌شود.

این در حالی است که رئیس ‌جمهور اشرف‌غنی از پاکستان خواسته تا بین دوستی و دشمنی با افغانستان، یکی را برگزیند.

آقای غنی گفت که ناامنی افغانستان دامن پاکستان را نیز می‌گیرد.

پاکستان متهم به حمایت‌های گسترده از طالبان است. رهبران آن گروه در پاکستان زندگی می‌کنند و جنگجویان طالبان نیز در اردوگاه های نظامی پاکستان، آموزش می‌بینند و از آن‌جا برای جنگ در افغانستان، گسیل می‌شوند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر