20:08 05 اگست 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

سخنگوی طالبان اعلام کرد که این گروه با مقامات آمریکا، ترکیه و قطر برای حضور در نشست استانبول برای صلح افغانستان در حال رایزنی است

به گزارش اسپوتنیک، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان اظهار داشت که نمایندگان این گروه در حال گفت‌وگو با مقامات آمریکا، ترکیه و قطر هستند تا درباره حضور در نشست استانبول به نتیجه برسند.

مجاهد همچنین تاکید کرد که اگر به نگرانی‌های طالبان پاسخ داده شود، آنها برای رسیدن به صلح از هر فرصتی استفاده خواهد کرد.

سخنگوی طالبان درباره این رایزنی‌ها می‌گوید: اکنون هم گفت‌وگو ادامه دارد، دیروز هم نشست برگزار شده بود و ممکن است در آینده هم برگزار شود. آن‌ها تلاش می‌کنند که برای گام‌های بعدی نگرانی‌های ما را از بین ببرند.

نشست استانبول برای صلح افغانستان قرار است 4 ثور در قطر برگزار شود اما به دلیل اینکه طالبان هنوز برای شرکت در آن اعلام آمادگی نکرده، برگزاری این نشست در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

گفتنی است که طالبان چندی قبل اعلام کرده بود که درحال بررسی حضور در نشست استانبول است اما پس از اعلام آمریکا مبنی بر تعویق پنج ماهه خروج نیروها از افغانستان، این گروه تاکید کرد که تا خروج کامل نیروهای خارجی در هیچ نشستی درباره افغانستان شرکت نمی‌کند.

طالبان درباره دلیل عدم پذیرش این گروه برای حضور در نشست استانبول گفته بود: نقطه ضعف طرح این کنفرانس این بود که طرح و نقشه برگزاری آن با آمریکایی‌ها بود.

این گروه تاکید کرده بود: «نتیجه این تلاش‌ها آن شد که اقدامات یکطرفه آمریکا برای برگزاری این کنفرانس ناکام شد و کنفرانس در زمان آن دایر نشد».

طالبان همچنین تصریح کرد: آمریکا همانطور که نتوانسته طرح خود را توسط فشار نظامی بر ما تحمیل کند، توسط فشار سیاسی هم نمی‌تواند گام‌های یکجانبه بردارد. اگر در آینده نیز کنفرانسی برای صلح در نظر گرفته شود، باید زمان، مکان، موضوع و دیگر مشخصات و جزئیات آن با تفاهم و هماهنگی هر دو طرف تعیین شود.

از سوی دیگر شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان گفته که کشورش از تمام توانش برای قانع کردن طالبان استفاده خواهد کرد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر