19:36 22 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

فرستاده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان گفت که طالبان اراده واقعی برای صلح ندارد و شرایط فعلی به دلیل اعطای امتیازات بیش از اندازه به این گروه است.

 به گزارش اسپوتنیک، رولاند کوبیا، فرستاده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان در واکنش به تعویق نشست استانبول گفت: متاسفم که تلاش‌های ترکیه، شرکایش و افغان‌ها نتیجه‌ای نداشت، این نشانه دیگری است که طالبان اراده واقعی برای صلح ندارد.

وی افزود که عدم پذیرش طالبان برای حضور در این نشست «اهانت» دیگری به جامعه جهانی و «نتیجه امتیازات یکجانبه گذشته بدون التزام پاسخ متقابل است».

پس از تاکید طالبان به عدم حضور در نشست استانبول تا زمان خروج همه نیروهای خارجی از افغانستان و ناکام ماندن تلاش‌ها برای ترغیب این گروه برای حضور در این نشست، وزارت خارجه ترکیه روز گذشته از موکول شدن اجلاس استانبول به بعد از ماه مبارک رمضان خبرداد.

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای نوشت: ما با قطر، آمریکا و سازمان ملل مشورت کرده و تصمیم گرفته‌ایم تا نشست استانبول برای افغانستان را پس از عید فطر برگزار کنیم.

 اندرس وون برندت، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان اوایل هفته جاری به طالبان گفته بود که اگر این گروه می‌خواهد از کمک‌های جامعه جهانی برخوردار شود باید فرصت بوجود آمده برای صلح را جدی بگیرد و در نشست استانبول شرکت کند.

سفیر اتحادیه اروپا اظهارداشت: امیدواریم طالبان فرصت نشست استانبول را از دست ندهد، زمانی برای از دست دادن وجود ندارد. اگر طالبان می‌خواهد بخشی از دولت در افغانستان باشد و از کمک‌های توسعه‌ای و کمک‌های انسان دوستانه ما برخوردار شود، بهتر است که مذاکرات جدی را آغاز کنند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر