05:57 24 جولای 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 21
ما را در دنبال کنید

رییس‌جمهور، نقیب‌الله فایق را به‌ حیث سناتور انتصابی مجلس سنا تعیین کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، رییس‌جمهور اشرف غنی در حکمی، نقیب‌الله فایق، والی پیشین ولایت فاریاب را به‌عنوان سناتور انتصابی مجلس سنا تعیین کرده است.

این حکم را رییس ‌جمهور غنی امروز (چهارشنبه، ۸ ثور) در جریان سفر شمیم‌خان کتوازی، رییس اداره مستقل ارگان‌های محلی به ولایت فاریاب، به خوانش گرفته شد.

همزمان با این، رییس‌جمهور در حکم دیگری، به‌منظور تقدیر از فعالیت‌های آقای فایق در تطبیق برنامه‌های انکشافی و تلاش‌های او در راستای صلح و امنیت، مدال دولتی میربچه خان را تفویض کرده است.

در همین حال، شمیم‌خان کتوازی از نقیب‌الله فایق و مردم فاریاب خواست که با والی آینده‌ی فاریاب در راستای پیشبرد امور حکومت‌داری همکاری کنند. 

آقای کتوازی با اشاره به تعیین والی جدید برای ولایت فاریاب و تظاهرات مردم این ولایت در واکنش به آن، گفت که شیوه‌ی جدید گزینش والی برای ولایات به خواست رییس‌جمهور و به‌منظور تحکیم وحدت ملی میان اقوام کشور روی‌دست گرفته شده است.

او توضیح داد که در آینده‌ی نزدیک از میان مردم ترک ‌تباران برای ولایتی که اکثریت ساکنانش پشتو زبان‌اند، والی تعیین خواهد شد. او همچنان گفت که از میان مردم هزاره برای ولایتی که اکثریت ساکنانش تاجیک‌تباران باشد، والی تعیین می‌شود و همین‌طور برعکس.

این درحالی است که روز جمعه‌ی گذشته (۳ ثور) اداره مستقل ارگان‌های محلی اعلام کرد که محمد داوود براساس حکم رییس‌جمهور غنی به‌حیث والی جدید ولایت فاریاب تعیین شده است.

حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان به رهبری مارشال عبدالرشید دوستم با این گزینش مخالفت کرد و به دنبال آن مردم فاریاب در ولسوالی‌های مختلف این ولایت دست به تظاهرات زده و خواهان انتخابی‌شدن مسئولان محلی از جمله والی شدند

با این همه، نقیب‌الله فایق امروز در جریان صحبت‌هایش گفت که برای او چوکی و مقام نه، بلکه بودن در کنار مردمش مهم‌تر است و از عضویت در مجلس سنا هیچ احساس خوشی ندارد. او گفت که در کنار والی آینده و نظام جمهوری خواهد ایستاد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر