07:40 26 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 20
ما را در دنبال کنید

شورای امنیت سازمان ملل متحد حمله بر مکتب سیدالشهدا در غرب شهر کابل را «فجیع و بزدلانه» خوانده و خواستار به عدالت کشانیدن و پاسخگو ساختن عاملان این حمله شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، در بیانیه‌ی شورای امنیت سازمان ملل متحد، حمله بر مکتب سیدالشهدا با شدیدترین الفاظ محکوم و با خانواده‌های قربانیان، مردم و دولت افغانستان نیز ابراز همدردی شده است.

در این بیانیه از تمامی کشورها خواسته شده است که مطابق به تعهدات‌شان بر قوانین بین‌المللی و قطع‌نامه‌های مربوط به این شورا، به همکاری فعال با دولت افغانستان و دیگر نهادهای مربوطه، برای به عدالت کشانیدن عاملان (مرتکبین، سازمان‌دهندگان، تمویل‌کنندگان و حامیان مالی)  این حمله اقدام کنند.

طبق این بیانیه، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد تأکید کرده‌اند که هر گونه اقدام‌های تروریستی، صرف‌نظر از انگیزه‌ی آن در هر کجا، هر زمان و توسط هر کسی که انجام شود، غیرقابل توجیه است.

به گفته‌ی اعضای این شورا، اعمال تروریستی صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند مبارزه با پدیده‌ی تروریسم نیازمند همکاری همه‌‌ی کشورها است.

در بیانیه‌ی شورای امنیت سازمان ملل متحد آمده است که اعضای این شورا از سطح بالای خشونت و تلفات غیرنظامیان در افغانستان ابراز نگرانی کرده و بر اهمیت تلاش‌های دوامدار برای ختم خشونت و حفاظت از غیرنظامیان تأکید کرده‌اند.

همچنان، شورای امنیت سازمان ملل یک بار دیگر بر حق آموزش و نقش آن در دست‌یابی به صلح و امنیت تأکید کرده و از حملات «قابل توجه» به مکاتب و مراکز آموزشی در ماه‌های اخیر در افغانستان و پیامد این حملات به مصونیت دانش‌آموزان و قابلیت آنان (دانش‌آموزان)، در برخورداری از حق آموزش، عمیقا ابراز نگرانی کرده است.

در همین حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از این بیانیه‌ی شورای امنیت سازمان ملل استقبال کرده و از این سازمان خواسته است که برای پایان‌دادن به خشونت بی‌معنا و کشتار غیرنظامیان گام‌های عملی بردارد.

​حمله بر مکتب سیدالشهدا روز شنبه‌ی هفته‌ی جاری (۱۸ ثور) با یک انفجار موتربمب و دو انفجار ماین جاسازی‌شده انجام شد. براساس آمارهای رسمی، در این حمله بیش از ۵۰ نفر –اغلب دانش‌آموزان دختر- کشته و بیش از ۱۰۰ نفر دیگر زخمی شدند. در بیانیه‌ی شورای امنیت سازمان ملل تلفات این حمله ۵۰ کشته و بیش از ۱۵۰ زخمی ذکر شده است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر