07:55 26 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 25
ما را در دنبال کنید

خبرنگار و فعال اجتماعی که باری پس از مصاحبه با ملا نیازی، از سوی او تهدید شده بود، گفته است که پیش از مرگ وی می‌خواستم در مورد فتوایی که علیه هزاره‌ها و شیعیان صادر کرده بود، بپرسم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از صبح کابل، مختار وفایی، خبرنگار و فعال اجتماعی که باری پس از مصاحبه با ملا نیازی، از سوی او تهدید شده بود، پس از مردن او، در برگه‌ی فیسبوکش نوشته است: «می‌خواستم او را قبل از مرگ ببینم و در مورد کشتار مزار شریف بپرسم. می‌خواستم از او بپرسم که قربانیانش را به چه شیوه‌هایی می‌کشت و چقدر از این کشتار لذت می‌برد. می‌خواستم در مورد فتوایی که علیه هزاره‌ها و شیعیان صادر کرده بود، بپرسم.»
ملا عبدالمنان نیازی، از فرماندهان مشهور شاخه انشعابی گروه طالبان در هرات بود و دیدگاه‌های بسیار تندی در مقابل سیاست کشورهای ایران، پاکستان و گروه طالبان در افغانستان داشت.


او در دوران حاکمیت طالبان در ولایت‌های مختلف به عنوان والی کار کرده است. زخمی شدن و سپس بستری شدن او در یکی از شفاخانه‌های دولتی واکنش‌هایی را در پی داشت. باری او اعتراف کرده بود که دستور کشتار در شهر مزارشریف را صادر کرده بود.
در زمان حاکمیت «امارت اسلامی» ملا عبدالمنان نیازی، به حیث والی ولایت بلخ کار کرده است. شهروندان افغانستان در زمان حاکمیت ملا نیازی در بلخ، شاهد دستور کشتارهای دسته‌جمعی شهروندان هزاره بود. در سال گذشته‌، ویدیویی از ملا نیازی در فضای مجازی نشر شد که در آن، او به کشتار هزاره‌ها در حوزه‌ی شمال اعتراف می‌کند.
در آن ویدیو، ملا نیازی که افراد مسلحی در اطرافش حلقه زده اند، هزاره‌ها را تهدید به مرگ کرده و می‌گوید که خانه‌های هزاره‌ها را به آتش می‌کشد: «مه به مردم هزاره اعلام می‌کنم که شما به او مثابه نیستید که به خاطر دشمنی ایران، در داخل افغانستان جا پیدا کنید. خانه‌خانه‌ی تان را به آتش می‌کشیم، روزانه صدهاصدها نفرتان را می‌کشم و دوستا خبر داره. طرز و طریقه‌ی کشتن ما را این‌ها به خواب ندیده بودند. هر شب که این‌ها داخل می‌شوند، پنجاه و شصت نفر این‌ها را می‌کشیم. به شکلی می‌کشیم که هیچ کس نمی‌فهمند.»

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر