01:05 14 جون 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا می‌گوید روند خروج نیرو های آمریکایی از افغاننستان بدون حوادث و "مسئولانه" ادامه دارد.

به گزارش اسپوتنیک، فرماندهی مرکزی ارتش امریکا (سنتکام) می‌گوید، روند خروج نیروهای این کشور از افغانستان به‌گونه «منظم و مسئولانه» جریان دارد و تا اکنون 13 تا 20 درصد این روند تکمیل شده است.

ین فرماندهی گفته است که بیش از 5 هزار پارچه تجهیزات را به لوژستیک دفاعی به منظور تخریب تحویل داده است.

همچنین به میزان 115 بار هواپیمای نوع سی-17 نظامی، تجهیزات را از افغانستان بیرون کرده‌اند.

بر اساس دستور جو بایدن؛ رییس جمهوری امریکا، قرار است که روند خروج نیروهای آمریکایی و سایر نیروهای خارجی از افغانستان تا 11 سپتامبر سال جاری میلادی تکمیل شود.

سنتکام گفته است که تا اکنون بیش از پنچ پایگاه نظامی به نیروهای افغان تسلیم شده است.

در همین حال زلمی خلیل‌زاد ، نماینده ویژه ایالات متحده در افغانستان می‌گوید خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بدون حوادث جدی پیش می رود ، اما واشنگتن در صورت حمله احتمالی قاطعانه پاسخ خواهد داد.

نماینده آمریکادر امور صلح افغانستان درباره خروج نیروهای امریکایی  هم  تاکید کرد: عقب‌نشینی نیروها آغاز شده است بدون اینکه حادثه بزرگی از حملات علیه ناتو یا آمریکا صورت گرفته باشد با حمایت کنگره، ما با تامین بودجه نیروهای امنیتی افغان، به آنها یاری خواهیم داد. 

این در حالی است که در مورد پیامد خروج نیروهای خارجی از افغانستان نگرانی‌هایی ابراز می‌شود.

به تازگی مجلس نمایندگان گفته که آمریکا و کشورهای عضو ناتو باید قبل از تکمیل‌شدن روند خروج، وضعیت امنیتی افغانستان را مورد ارزیابی دقیق قرار دهند.

این مجلس، خروج بدون قیدوشرط نیروهای خارجی از کشور نگران‌کننده خوانده است.

کمیسیون امور دفاعی و تمامیت ارضی مجلس نمایندگان در اعلامیه‌ای گفته است که تهدیدهای تروریزم در کشور هنوزهم یک چالش برای افغانستان و جامعه‌ جهانی است و خروج نیروهای خارجی از افغانستان باید مسئولانه باشد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر