17:58 22 جون 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

قانونگذاران آمریکایی تعهد کردند که هزاران متحد افغان خود را که زندگی شان با بیرون شدن نیروهای خارجی با تهدید مواجه است، از افغانستان بیرون کنند.

به گزارش اسپوتنیک، قانون‌گذاران آمریکایی  می‌گویند، ترجمانان افغان پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان به یک کشور سومی انتقال داده شوند.  

مایک مک‌کال، یکی از اعضای برجستهٔ‌ کمیتهٔ‌ امور خارجی مجلس نمایندگان روز سه‌شنبه (28 ثور) گفت: "ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که کابل یک سایگون دیگر شود"جایی که پس از پایان جنگ ویتنام،‌ 18 هلیکوپتر در 19 ساعت 5 هزار ویتنامی را انتقال دادند".

این در حالی است که چندی پیش ترجمانان افغان دست به تظاهرات زدند و از تهدید‌های که متوجه شان است اظهار نگرانی کردند.

آقای مک‌کال گفت که هراس دارد که طالبان این افراد را سلاخی کنند.

او گفت که آمریکا باید بیرون کشیدن این افراد را به یک کشور سوم مورد غور قرار دهد، تا زمانی که عرایض شان طی مراحل می‌شود و ویزه به دست بیاورد در کشورهای مانند بحرین، کویت و امارات متحده عرب زیست کنند.

زلمی خلیل‌زاد؛ نماینده ویژه ایالات متحده در امور صلح افغانستان تعهد کرده است که وزارت خارجه روند طی مراحل ویزه را تسریع خواهد بخشید.

او در عین حال این روند را «حساس و تعادل پیچیده» خوانده است.

خلیلزاد گفته است: «ما نمی‌خواهیم که بیم و هراس ایجاد کنیم و در بدترین وضع، تمام افغان‌های تحصیل‌کرده را بیرون کنیم و روحیه نیروهای امنیتی افغان را تضعیف کنیم».

آقای خلیلزاد پیشبینی‌های را رد کرد که گویا نیروهای افغان پس از خروج نیروهای بین المللی فوراً سقوط خواهند کرد.

بر اساس دستور جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به تاریخ اول می آغاز شد و قرار است تا 11 سپتامبر سال جاری تکمیل شود.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر