14:42 15 جون 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 11
ما را در دنبال کنید

نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در کنگره این کشور گفته است، نگرانی‌ها از سقوط کابل به دست طالبان «نادرست» است.

به گزارش اسپوتنیک، زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان در نشست کمیته روابط خارجی کانگره آمریکا که  روز گذشته سه‌شنبه (18 می) برگزار شد ابراز داشت که پیش بینی‌ها در باره احتمال شکست خوردن نیروهای افغان و گرفتن کابل از سوی طالبان پس از خروج نیروهای آمریکایی، بدبینانه استند.

آقای خلیل‌زاد افزود که او شخصاً باور دارد که گفته‌ها درباره احتمال فروپاشی نیروهای افغان و گرفتن کابل از سوی طالبان، اشتباه استند. 

او می‌افزاید: "من شخصاً معتقدم که اظهارات مبنی بر متلاشی شدن نیروهای آنها (حکومت) و به‌دست گرفتن (کابل) از سوی طالبان در کوتاه مدت، اشتباه‌است."

او می‌گوید که حکومت افغانستان و طالبان باید نقش شان را در روند صلح، انجام دهند. 

او همچنان بر نقش پاکستان در روند صلح افغانستان، تأکید کرده‌است.

او در این باره می‌گوید: "ما با رهبران پاکستان تماس نزدیک داریم. بالای آن‌ها فشار می‌آوریم تا از قدرت شان بر طالبان برای کاهش خشونت‌ها و توافق سیاسی، استفاده کنند."

او در ادامه می‌گوید: "پاکستان درک کرده‌است که جنگ طولانی در افغانستان، به‌سود شان نیست."

به گفته آقای خلیل‌زاد طالبان باید بدانند که افغانستان امروز، بسیار متفاوت با 20 سال پیش است.

اما اعضای این کمیته، از تصمیم رییس‌جمهور آمریکا مبنی بر بیرون ساختن کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان تا ماه سپتمبر نگران استند. 

آنان گفته اند که از احتمال ایجاد آشوب و گسترش جنگ در افغانستان نگرانی دارند.

روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان از اول ماه جاری آغاز شد. طبق آنچه اعلام شده است، این نیروها تا یازدهم سپتامبر افغانستان را ترک خواهند کرد. فرماندهی مرکزی آمریکا یا سنت‌کام گزارش داده است که بین 13 تا 20 درصد این نیروها از افغانستان خارج شده‌اند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر