04:44 26 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 30
ما را در دنبال کنید

سی ان ان به نقل از منبع‌های امنیتی افغانستان گزارش داده است که روابط طالبان با القاعده، حالا فراتر از روابط ایدیولوژیک است و سران این دو گروه با هم روابط فامیلی برقرار کرده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تلویزیون 1، بربنیاد این گزارش تازه‌یی سی ان ان، القاعده در زیر چتر محفاظتی طالبان خود را تقویت و روابطش را با عضوهای این گروه در سراسر جهان گسترش داده است.

در این گزارش آمده است که قتل حسام عبدالرووف معروف به ابوالمحسن المصری در اکتبر سال گذشته در ولایت غزنی نشان می‌دهد که القاعده در افغانستان به شدت فعال است.

در بخشی از این گزارش آمده است که القاعده از سراسر جهان برای طالبان منابع مالی تامین می‌کند و به عضوهای این گروه، آموزش‌های ساخت بمب را می‌دهد، اما طالبان در بدل آن به آنان پناه‌گاه می‌دهند.

حکم بازداشت ابومصری در سال ۲۰۱۸ از سوی یک دادگاه در منهتن، به اتهام قتل شهروندان امریکایی و حمایت مالی از هراس افگنان جهانی صادر شده بود.

در این گزارش آمده که ابو مصری پس از آن که در سال ۲۰۱۴ پاکستان را ترک می‌کند، در افغانستان پنهان می‌شود.

پیام‌های که در کمپیوتر حسام عبدالروف پیدا شده نشان می‌دهد که او به همتایان‌اش گفته است که افغانستان به زودی می‌تواند به موقعیت پیشین اش به قبل از یازدهم سپتامبر به عنوان قطب اصلی برای این گروه برگردد.

طالبان به سی ان ان گفته اند که این گروه متعهد به توافق نامه دوحه است و این ادعاها از سوی دولت برای ادامه حضور نیروهای خارجی در افغانستان و حفظ سران حکومت در قدرت صورت گرفته است.

بر اساس آخرین گزارش شورای امنیت سازمان ملل که چند ماه پیش به نشر رسید، طالبان روابط نزدیک با القاعده را حفظ کرده‌اند.

پیش از این مقام‌های حکومت افغانستان و امریکا هم گفته بودند که طالبان روابط خود را با القاعده قطع نکرده اند.

اما مقام‌های امریکایی از جمله جو بایدن پیش از این گفته بود که این کشور به هدف اش در افغانستان رسیده و قطر القاعده هم کاهش یافته است.

قطع روابط القاعده با طالبان، یکی از بندهای کلیدی توافق‌نامه‌ امریکا با طالبان است که هم از دید کابل و هم واشنگتن، هنوز عملی نشده است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر