15:59 23 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

شماری از مهاجرانی که از ایران اخراج شده‌اند، نگران زنده‌گی شان در افغانستان استند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، ریاست امور مهاجران و عودت کننده‌گان هرات می‌گوید که در دو ماه پسین روند اخراج و بازگشت مهاجران افغان از ایران به کشور چند برابر افزایش یافته است.

بربنیاد آمارهای این ریاست، در دو ماه گذشته بیش از هفتاد هزار مهاجر افغان از ایران وارد کشور شده‌اند که بخش بزرگ آنان اخراج شده‌اند.

مبین قادری، رییس امور ماجران و عودت کننده‌گان هرات بیان داشت: «چهل هزار و ۳۹۹ از هم‌وطنان ما از جملۀ مهاجران آزاد بودند که وارد افغانستان شده‌اند و ۲۸هزار و ۷۰۴نفر هم مهاجرینی استند که به‌گونۀ اجباری از ایران اخراج شده‌اند.»

شماری از این مهاجران اخراج شده می‌گویند که زنده‌گی در ایران دشوار شده‌است و هم‌چنین با ورود به کشور از سوی پولیس هرات مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

زهرا با هفت فرزندش که به تازه‌گی از ایران اخراج شده، اکنون در یک مرکز سازمان جهانی مهاجرت در شهر هرات به‌سر می‌برد.

این خانواده هشت نفری، باشنده‌گان ولسوالی بلخاب ولایت سرپل استند.

زهرا از دشواری‌های زنده‌گی در ایران و سختی‌های اخراج از سوی پولیس هرات حکایت می‌کند: "بسیار اذیت شدم. به ما جای درست نبود. غذا نبود".

شماری از مهاجرانی که از ایران اخراج شده‌اند، نگران زنده‌گی شان در افغانستان استند.

محب‌الله که باشندۀ ولسوالی دولتیار غور است، یکی از این مهاجران است: "نمی‌فهمم چه کنم. منطقه ما طالب است؛ نمیشه در آن‌جا زنده‌گی کرد. ایران هم نمی‌شود رفت".

بربنیاد آمارهای ریاست امور مهاجران و عودت کننده‌گان هرات، در سال گذشته نزدیک به ۴۵۰هزار مهاجر افغان از طریق مرز اسلام قلعه وارد کشور شدند. از این میان بیش از ۱۵۰ هزار تن از سوی پولیس اخراج شدند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر