10:40 27 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

معاون شورای عالی مصالحه افغانستان با انتقاد از انفعال قدرت‌های جهانی درباره روند صلح افغانستان گفت که جامعه جهانی در این روند بی‌تفاوت است و نقش تماشاگر را دارد.

به گزارش اسپوتنیک، عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون شورای عالی مصالحه افغانستان در نشست این شورا در کابل گفت که در چند ماه گذشته روند صلح شدت و گرمی خود را از دست داده است و به سردی گراییده است.

وی افزود که جامع جهانی در روند صلح افغانستان نقش تماشاگر به خود گرفته است و این به نفع آنها نیز نیست.

فرهمند در ادامه نیز خبرداد که شورای عالی دولت افغانستان تا آخر هفته جاری آغاز به کار خواهد کرد و درباره مسایل امنیتی و روابط سیاسی افغانستان با کشورها تصمیم خواهد گرفت.

«حبیبه سرابی» عضو هیئت مذاکره کننده افغانستان با طالبان نیز با انتقاد از نقش منفی آمریکا در روند صلح گفت: این یک اشتباه بود که آمریکا مذاکره را تنها با طالبان پیش برد، اگر این مذاکره با دولت افغانستان، طالبان و آمریکا سه جانبه بود در این صورت ما موفق‌تر بودیم.

اکرم خپلواک، معاون شورای عالی مصالحه افغانستان چندی قبل گفته بود که درباره هزینه صلح در سطح دولت، سیاسیون، شورای ملی، زنان، جامعه مدنی، احزاب و سایر مردم افغانستان اختلاف وجود دارد.

وی اظهار داشت که درباره چگونگی انتقال قدرت نیز دو گزینه دولت انتقالی و روند انتقالی وجود دارد؛ در دولت انتقالی همه ساختارها به حالت تعلیق درمی‌‌آید، اما در روند انتقالی همه نهادها باقی می‌مانند و از طریق انتخابات زمینه انتقال قدرت فراهم می‌شود.

با این حال، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان گفته است که هیئت مذاکره‌کننده افغانستان با طالبان بزودی برای از سرگیری مذاکرات به قطر می‌رود.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر