02:20 14 جون 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 02
ما را در دنبال کنید

بخش‌هایی از پنج ولایت در کمتر از 24 ساعت گذشته گواه رویدادهای ضد امنیت از جمله تلفات غیرنظامیان بوده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، از هرات خبر می‌رسد که در حمله‌های طالبان بر ولسوالی‌های فارسی، گلران و ادرسکن این ولایت دست کم چهار تن به شمول سرپرست فرماندهی پولیس ولسوالی فارسی جان باختند و شش تن دیگر زخم برداشته‌اند.

اما در هلمند، کابل، کندهار و غور نیز ده غیرنظامی در رویدادهای ضد امنیت جان باختند و نزدیک به بیست تن دیگر زخم برداشته‌اند.

وزارت دفاع ملی هم می‌گوید که به طالبان در این مدت تلفات سنگین وارد شده‌است.

از غرب کشور خبر می‌رسد که در حمله پنج شنبه شب طالبان بر ولسوالی‌های فارسی، ادرسکن و گلران هرات چهار تن نیروی دولتی به شمول سرپرست فرماندهی ولسوالی فارسی جان باختند و شش تن دیگر هم زخم برداشته اند.

منابع محلی از افتادن یک پاسگاه دولتی به دست طالبان در ادرسکن نیز خبر می‌دهند.

عباس ابراهیم زاده، عضو مجلس نماینده‌گان گفت:«پلانی که حکومت افغانستان دارد، یک پلان منظم امنیتی نیست. شکل دفاعی را گرفته و ولایت ها متضرر می شود مردم متضرر می شود».
 
بخش‌هایی دیگر از نزدیک به ده ولایت کشور  نیز گواه رویدادهای ضد امنیت از جمله حمله‌های طالبان بودند.

از تیم میان در کابل دو تن در رویدادهای جنایی و ده تن در انفجارهای ماین جان باختند و ده تن دیگر زخم برداشته‌اند. 

اما در غور در برخورد هاوان هشت غیرنظامی زخمی شدن و در کندهار هم یک افسر پولیس زن به گونه هدفمندانه ترور شد.

مهدی راسخ، عضو مجلس نماینده‌گان گفته‌است:«توقع مردم این است که در این فرصت نیروهای امنیتی و دفاعی برنامه های موثری جهت دفاع از خطوط جنگی و جغرافیای افغانستان دسترسی پیدا کند».

عبدالبصیر، عضو مجلس نماینده‌گان گفت:«حکومت افغانستان و بعضی مهره های مشخص با مردم در ستیز است و بالای مردم اعتماد ندارد و مردم هم به اینها اعتماد ندارد. ما دریک حالت بحرانی قرار داریم، هر روز جنگ در تمامی ولایت، شهدای ما بعد از ده روز انتقال پیدا نمی شود، جسد های شان بوسیده می شود و حکومت توجه ندارد».

حکومت و طالبان ادعای وارد کردن تلفات بر یکدیگر را در یک شبانه روز اخیر می کنند.

اما وزارت دفاع ملی می‌گوید که بیشترین تلفات به طالبان وارد شده‌است.

روح الله احمدزی، سخن‌گوی وزارت دفاع ملی گفت:«کمر طالب در شهرها شکستانده شده است و توان رویارویی نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان را ندارند؛ در بعضی نقاطی که نیروهای امنیتی ودفاعی عملیات شان به کندی مواجه است. نشان دهنده قوت طالب نیست، بلکه از تلفات ملکی است».

با این همه شهروندان کشور از طرف‌های درگیر می‌خواهند که به خشونت‌ها در کشور پایان دهند و راه رسیدن به صلح را انتخاب کنند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر