06:26 20 جون 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 11
ما را در دنبال کنید

کمیسیون حقوق بشر افغانستان با نشر اعلامیه ای نوشته است، که دولت افغانستان مکلف است که امنیت تظاهرات و اشتراک‌کنندگان آنان را تأمین کند و به خواست‌های مشروع و قانونی آنان پاسخ قناعت‌بخش دهد.

به گزارش اسپوتنیک، کمیسیون حقوق بشر افغانستان با نشر اعلامیه ای امروز سه شنبه، ۱۸ جوزای ۱۴۰۰ نوشته است: پیش از چاشت امروز گردهم‌آیی باشندگان شهر فیض‌آباد بدخشان به خشونت کشیده و در اثر این خشونت‌ها، شماری از باشندگان این شهر زخمی و کشته شده‌اند.
این کمیسیون افزوده است، که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از وقوع خشونت در جریان این تظاهرات شدیداَ ابراز تأسف می‌کند. اسناد ملی و بین‌المللی حقوق بشر دولت افغانستان را مکلف ساخته است که امنیت تظاهرات و اشتراک‌کنندگان آنان را تأمین کند و به خواست‌های مشروع و قانونی آنان پاسخ قناعت‌بخش دهد.
در ادامه این اعلامیه آمده است، که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان خواهان بررسی رویداد از سوی یک هیأت مستقل و قابل اعتماد با شرکت اعضای خانوادهٔ قربانیان این رویداد است. کمیسیون هم‌چنان از دولت می‌خواهد عاملان خشونت را شناسایی کرده و آن‌ها را پاسخ‌گو سازد.
در پایان این اعلامیه آمده است، که قانون به شکل کلی حد و مرز اعتراضات مدنی‌ای را که مورد حمایت اسناد ملی و بین‌المللی حقوقی است، مشخص کرده است. بنابراین از برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان این راه‌پیمایی خواسته می‌شود اجازهٔ وقوع هیچ نوع رفتار غیرمدنی که تظاهرات را به سمت تنش خواهد برد، ندهند و در زمینهٔ حفاظت از اماکن عامه کمک کنند.

یادآوری می کنیم، که صبح امروز باشند‌گان شهر فیض‌آباد مرکز بدخشان در اعتراض به افزایش ناامنی‌ها، کمبود برق و آب در این شهر، دست به اعتراض زده بودند. ابتدا این تظاهرات به آهستگی پیش می‌رفت تا اینکه معترضین شعارهای "معامله بس است ما برق می‌خواهیم"، "مرگ بر والی بی‌کفایت" سر دادند و با واکنش تند محافظین مقام ولایت روبرو شدند.

در کنار این، معترضین آتش روشن کردند و دروازه مقام ولایت بدخشان را به آتش کشیدند.

نیک محمد نظری، سخن‌گوی والی بدخشان می‌گوید، که معترضین چندین غرفه و اتاق محافظین ولایت را به آتش کشیدند و شماری زیادی از سربازان را زخمی ساختند.

شفیق همدرد، سرطبیب درمانگاه ولایتی بدخشان می‌گوید، بر اثر تظاهرات خشونت‌آمیز امروز 3 تن جان باخته و 24 تن دیگر نیز زخمی شدند که به درمانگاه انتقال یافته‌اند؛ متاسفانه وضعیت 5 تن از زخمیان وخیم می‌باشد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر