01:32 06 اگست 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

سناتور دموکرات آمریکایی از ایالت ویرجینا بدون اشاره به نقش آمریکا در ویرانی افغانستان به وسیله دخالت نظامی بیش از 20 سال در این کشور گفت: افغان ها باید پس از خروج آمریکا قادر به جنگیدن برای خودشان باشند.

به گزارش اسپوتنیک، مارک وارنر سناتور ایالت ویرجینیا در مصاحبه با واشنگتن پست گفت: نیروهای مسلح و دولت افغانستان پس از خروج ارتش آمریکا تا 11 سپتامبر (20 سنبله) باید بتوانند قادر به جنگیدن برای خودشان باشند.

سناتور وارنر در ادامه افزود: من دوست دارم بیش از آنچه هستم خوش بین باشم، اگر 4 تا 6 هزار نیروی آمریکایی در افغانستان نگه داشته می‌شد، می‌توانستیم ثبات بیشتری داشته باشیم.

آمریکا که در هفتم اکتبر 2001(15 میزان 1380)به بهانه جنگ با تروریسم به افغانستان حمله و به اذعان خودش گروه طالبان را سرنگون کرد، حال با قدرت گرفتن دوباره این گروه و توافق صلحی که دونالد ترامپ با این گروه بست، اکنون بایدن به این اشغالگری نظامی که بدتر از جنگ ویتنام است، پایان می دهد.

دولت بایدن درحالی قصد اعلام پایان جنگی بی سرانجام می‌دهد که پس از 20سال جنگ و خونریزی، هیچ ثمره‌ای بخصوص در زمینه تامین امنیت در کشور افغانستان نداشت؛ جنگی که از زمان جورج بوش پسر به بهانه مبارزه با تروریسم برای آمریکایی‌ها با هزینه هزاران میلیارد دلار به ارث ماند.

بنا بر برخی آمار، در این اشغالگری نظامی که غیر از ایجاد ناامنی هرچه بیشتر و ویرانی ثمره‌ای در برنداشت، بیش از 38 هزار غیرنظامی جان خود را از دست دادند.

بنابر گزارش «دفتر بودجه کنگره» آمریکا در اکتبر سال 2007 میلادی جنگ افغانستان برای آمریکا دو  تریلیون و 400 میلیارد دلار هزینه در بر داشته است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر