08:04 24 جولای 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

شماری از نماینده‌گان مجلس هم انتقاد می‌کنند که حکومت در شرایط کنونی‌که اجماع برای نجات افغانستان حیاتی است، دست به عزل و نصب‌هایی می‌زند که باعث بی‌ثباتی می‌شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، در پی افزایش حمله‌های طالبان و افتادن پی‌هم ولسوالی‌ها بدست این گروه، اعضای مجلس نماینده‌گان پیشنهاد می‌کنند که "شورای عالی مبارزه" ایجاد شود و در ترکیب آن، فرماندهان پرنفوذ پیشین جهادی و نیروهای خیزش مردمی در برابر طالبان بسیج شوند.

به‌گفتۀ نماینده‌گان مجلس، مدیریت جنگ از دست حکومت بیرون شده‌است و اکنون نیاز است که مردم در کنار نیروهای امنیتی بسیج شوند.

فضل کریم ایماق، نمایندۀ مردم کندز در مجلس در این باره گفت: "نیرو موجود بود، مهمات موجود بود، انگیزه موجود بود؛ ولی متأسفانه انگیزه را کُشتند".

بلقیس روشن، نمایندۀ مردم فراه در مجلس نیز اظهار داشت: "از این حکومت کسی بپرسد که شما آنجا چگونه حاکمیت می‌کنید؟".

بربنیاد آمارهای طلوع‌نیوز، در کمتر از دو ماه اخیر حدود شصت ولسوالی یا بدست طالبان افتاده‌اند و یا هم ادارۀ این ولسوالی‌ها میان نیروهای دولتی و طالبان دست‌بدست شده‌است.

شماری از نماینده‌گان مجلس هم انتقاد می‌کنند که حکومت در شرایط کنونی‌که اجماع برای نجات افغانستان حیاتی است، دست به عزل و نصب‌هایی می‌زند که باعث بی‌ثباتی می‌شود.

اشارۀ نماینده‌گان به عزل‌ونصب‌های اخیر دو وزارت کلیدی دفاع و داخله استند.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌‎گان بیان داشت: «افزایش حملات نظامی طالبان، راه‌اندازی جنگ روانی و پیچیده‌گی جنگ روانی موجب نگرانی جدی ما می‌باشد.»

صادق قادری، نمایندۀ مردم هرات در مجلس نیز اظهار داشت: "همین جنگ را مدیریت کنند.  رهبران پلاستیکی ما که امروز در خارج چکر می‌زنند و اولاد مردم کشته می‌شوند".

شماری از نماینده‌گان دیگر، علت افزایش نبردها در کشور را پشتیبانی کشورهای همسایه افغانستان از طالبان می‌دانند.

نصیر فراهی، نمایندۀ مردم فراه در مجلس گفت: "پاکستان می‌خواهد این جنگ نیابتی خودرا در افغانستان ادامه بدهد".

ضیاالدین آریایی نژاد، نمایندۀ مردم سمنگان در مجلس نیز اظهار داشت: «کشورهایی استند که اول می‌خواهند نظام افغانستان را سقوط بدهند و بعد این کشور عزیز مارا به چند سمت‌وسو به کشورهای کوچک تقسیم و ضمیمه خود بکنند.»

اما حکومت از روی دست گرفتن برنامه‌های جدی برای تأمین امنیت کشور سخن می‌زند و می‌گوید که ایجاد تغییرات در نهادهای امنیتی و دفاعی بخشی از این برنامه‌های اصلاحی اند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر