10:43 31 جولای 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان با هشدار از ادامۀ راه اندازی «عملیات‌های شدید نظامی» از سوی طالبان، گفت که با تکمیل شدن خروج نیروهای خارجی از افغانستان، طالبان می‌خواهند مرکزهای ولایت‌ها را به تصرف خود، در آوردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، دبورا لاینز، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان که شام سه‌شنبه در نشست شوای سازمان ملل سخن می‌زد، گفت که از آغاز ماه می سال روان میلادی به این‌سو، از میان 370 ولسوالی در کشور بیش از 50 ولسوالی به‌دست طالبان افتاده‌اند که بیشتر این ولسوالی‌ها در چهارسوی مرکزهای ولایت‌ها، قرار دارند.

وی گفت: «راه اندازی عمیات‌های شدید نظامی از سوی طالبان سبب ادامۀ، افزایش و دوامدار شدن خشونت در کشور خواهد شد؛ اما هر گونه تلاش برای آوردن یک حکومت با زور در کابل، مخالف منافع همه خواهد بود».

به‌گفتۀ او، تشدید حمله‌های طالبان در افغانستان می‌تواند دست‌آوردهای دو دهۀ اخیر این کشور را، به نابودی تهدید کند.

او تأکید کرد: «این حمله‌ها نظامی (طالبان) به‌گونۀ مستقیم بر خلاف بیانیۀ اخیر رئیس کمیسیون سیاسی طالبان است که من آن را نقل می‌کنم؛ "ما متعهد هستیم تا با طرف‌های دیگر در یک فضای احترام متقابل به پیش برویم و به یک توافق برسیم».

به گفته لاینز، تشدید حملات طالبان در افغانستان می‌تواند دست‌آورد های دو دهه اخیر این کشور را به نابودی تهدید کند.

او در ادامه گفت که «هر گونه تلاش برای آوردن یک حکومت نظامی تحمیل شده در کابل، مخالف ارادۀ مردم افغانستان و همچنان مخالف موقف‌های اتخاذ شده کشورهای منطقه‌یی و به‌گونۀ وسیع‌تر آن، مخالفت جامعه جهانی خواهد بود».

این در حالی‌است که منابع روز سه‌شنبه گفتند که 13 ولسوالی در مدت 24 ساعت گذشته، به دست طالبان افتاده‌اند.

نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان گفته‌است که آنها توقع داشتند تا مذاکرات متوقف شدۀ صلح دوحه را با برگزاری یک کنفرانس در ماه اپریل در ترکیه تسریع نمایند؛ اما طالبان به این پیشنهاد به‌گونۀ رسمی پاسخ ندادند.

لاینز گفته‌است که هنوز زمان باقی است تا از بدترین سناریو، جلوگیری کرد.

او همچنان افزوده‌است که ناامنی در افغانستان، کشورهای دور و نزدیک این کشور را متأثر خواهد ساخت.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر