15:29 03 اگست 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 20
ما را در دنبال کنید

محمد اسماعیل‌خان، از فرماندهان پیشین جهادی، می‌گوید در حالی‌که وضعیت کنونی ایجاب می‌کند اجماع سیاسی میان حکومت و سیاست‌گران شکل‌بگیرد، اما به‌گفتۀ او سیاست‌گران از حکومت ناامید شده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، اسماعیل خان با اشاره به عدم شکل‌گیری «شورای عالی دولت» که قرار بود چندی پیش ایجاد شود، می‌گوید که باور ندارد که اجماع سیاسی شکل بگیرد.

او می‌افزاید که اختلاف‌ها برسر این‌که شورای عالی دولت تا چه اندازه با صلاحیت باشد باعث شده‌است که سیاست‌گران راه‌شان را جدا کنند: «به واقعیت بگویم که اجماع به وجود نمی‌آید؛ دلیلی‌که به وجود نمی‌آید این است که سیاسون باور ندارند به این‌که فیصله‌هایی را که آن‌ها در اجماع به وجود بیارند، رییس دولت عملی کند».

شورای عالی دولت که ایجاد آن یکی از ماده‌های توافق‌نامۀ سیاسی ایجاد حکومت کنونی و تقسیم قدرت میان رییس‌جمهورغنی و عبدالله عبدالله است، قرار بود ماه‌ها پیش شکل بگیرد؛ اما تاکنون این شورا ایجاد نشده‌است.

همزمان با این، جنبش ملی اسلامی افغانستان به رهبری مارشال دوستم نیز می‌گوید که حکومت تنها در ظاهر از ارزش‌های جمهوریت و مشارکت ملی سخن می‌زند اما در حقیقت به مشارکت ملی باورهم ندارد.

سیاست‌گران بیرون از حکومت می‌گویند که آنان برای ایجاد اجماع سیاسی تلاش‌های زیادی کردند اما حکومت به این تلاش‌ها ارج نگذاشته است.

برخی از این سیاست‌گران هم می‌گویند که حکومت در اوضاع بحرانی دست به دامن سیاست‌گران می‌شود، اما وقتی به‌هدف رسید به تعهداتش عمل نمی‌کند.

اما ارگ می‌گوید که رئیس‌جمهور غنی در روزهای اخیر میزبان چندین تن از چهره‌های اثرگذار سیاسی بوده‌است.

این در حالی است که جنگ در افغانستان شدت گرفته‌است و در جریان دو ماه اخیر دست‌کم هفتاد ولسوالی بدست طالبان افتاده‌اند. اخیرأ طالبان حمله‌های شان را بر چندین شهر در شمال کشور نیز آغاز کرده‌اند.

همزمان با این، باشنده‌گان چندین ولایت در شمال و بخش‌های دیگر کشور در برابر طالبان سلاح برداشته‌اند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر