08:54 24 جولای 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

رئیس‌ شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان می‌گوید که به قدرت رسیدن طالبان در کشور پس از خروج نیروهای امریکایی نا ممکن است.

به گزارش اسپوتنیک، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در مصاحبه که با شبکه خبری سی‌ان‌ان داشت، گفت که گروه طالبان (گروه ممنوع در روسیه) پس از خروج نیروهای امریکایی از کشور، تلاش خواهند کرد که قدرت در افغانستان را به‌دست بگیرند، اما این «اشتباه بزرگ» آنها است.

وی گفت: من که می‌گویم تسخیر قدرت توسط طالبان در افغانستان امکان پذیر نیست. آنها ممکن در آینده کوتاه مدت تلاش کنند و به موفقیت برسند، که این امر باعث دشواری ما می‌شوند، به هر حال اگر طالبان راه نظامی را انتخاب کنند، این یک اشتباه بزرگ محاسباتی از طرف آنها خواهد بود.

آقای عبدالله عبدالله در مورد گزارش‌های اخیر رسانه‌های امریکایی که براساس آن، دولت افغانستان پس از خروج نیروهای امریکایی، در ظرف شش ماه سقوط خواهد کرد، اظهار نظر کرد.

وی خاطرنشان کرد: افغانستان تغییر کرده است و (طالبان) باید خطرات انتخاب برای ادامه جنگ و رنج مردم را ارزیابی کنند.

آقای عبدالله در اخیر اضافه کرد که (طالبان) نمی‌توانند به اهداف خود برسند.

رئیس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله چهارشنبه‌شب، دوم سرطان، در رأس یک هیأت عالی‌رتبه عازم امریکا شدند.

رئیس‌جمهور غنی در حالی به امریکا رفته است که نبرد بین نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان به اوج رسیده است. در 24 ساعت گذشته طالبان کنترول سه ولسوالی دیگر را به دست آورده است اما شش ولسوالی را هم از دست داد.

پیشتر دولت امریکا اعلام کرده بود که از یکم ماه می روند خروج نیروهایش از افغانستان را آغاز می‌کند و تا 11 سپتمبر این روند در هماهنگی با هم پیمانان خاتمه خواهد یافت.

لازم به یادآوری است که امریکا و طالبان در فبروری 2020 پس از ماه ها مذاکره توافقنامه صلح را در دوحه به امضا رساندند. این توافق شامل خروج نیروهای خارجی از افغانستان ظرف مدت 14 ماه و همچنین آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی پس از تبادل زندانیان بود. از زمان امضای این توافق، طالبان بارها واشنگتن را به نقض آن متهم کرده است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر