12:25 24 جولای 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد می‌گوید که وضعیت در افغانستان منجمله به دلیل خروج نیروهای خارجی از این کشور، به‌سرعت در حال تغییر است.

به گزارش اسپوتنیک، واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه، 30 جون در یک جلسه توجیهی گفت که روسیه معتقد است که هنگام توافق صلح در افغانستان، نقش طالبان (گروه ممنوع در روسیه) در زندگی سیاسی کشور باید درنظر گرفته شود.

وی گفت: «ما فعالانه در تمام تلاش‌ها برای برقراری صلح در افغانستان مشارکت داریم. توافق به صلح باید در اسرع وقت انجام شود، زیرا طالبان ادعا می‌کنند که 80 درصد خاک افغانستان در کنترول شان است. من نمی‌دانم این ارقام چقدر دقیق هستند و نمی‌توانم در مورد آنها اظهارنظر کنم».

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد افزود: «اما بدون درنظر گرفتن این که طالبان بار دیگر بخشی از فضای سیاسی افغانستان هستند، نمی‌توان به راه حلی دست یافت».

نبنزیا خاطرنشان کرد که وضعیت در افغانستان منجمله به دلیل خروج نیروهای امریکایی از این کشور، به‌سرعت در حال تغییر است.

به گفته وی، باید دیده شود که وضعیت در افغانستان پس از خروج کامل نیروهای امریکایی به کدام سمت خواهد رفت.

پیشتر دولت امریکا اعلام کرده بود که از یکم ماه می روند خروج نیروهایش از افغانستان را آغاز می‌کند و تا 11 سپتمبر این روند در هماهنگی با هم پیمانان خاتمه خواهد یافت.

لازم به یادآوری است که امریکا و طالبان در فبروری 2020 پس از ماه ها مذاکره توافقنامه صلح را در دوحه به امضا رساندند. این توافق شامل خروج نیروهای خارجی از افغانستان ظرف مدت 14 ماه و همچنین آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی پس از تبادل زندانیان بود. از زمان امضای این توافق، طالبان بارها واشنگتن را به نقض آن متهم کرده است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر