17:57 02 اگست 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

رئیس جمهور پیشین افغانستان با ناکام خواندن حضور نظامیان خارجی تاکید کرد که قبل از حمله امریکا به افغانستان تروریسم و افراط‌گرایی وجود نداشت.

به گزارش اسپوتنیک، حامد کرزی، رئیس‌جمهور افغانستان در مصاحبه‌ای که با روزنامه «هندو» داشت، با انتقاد از نقش منفی امریکا در افغانستان گفت که پیش از حمله امریکا به افغانستان تروریسم و افراط‌گرایی در افغانستان وجود نداشت.

وی افزود که امریکا بارها از زمان حمله به افغانستان ماموریت خود را مبارزه با افراط‌گرایی و برقراری ثبات در این کشور خوانده بود اما اگر به شرایط نگاهی بیندازید بوضوح می‌بینید که در این ماموریت شکست خورده است.

کرزی همچنین تصریح کرد که گروه تروریستی داعش در حین حضور نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان، برخلاف ماموریت اعلام شده آن‌ها، ظهور کرد.

رئیس جمهور سابق در تشریح شرایط کنونی افغانستان گفت: این وضعیت ناموفق در افغانستان دو طرف دارد ، یکی سوء رفتار و سیاست‌های امریکا در افغانستان بود و دیگری طوری که آن‌ها با همسایه ما پاکستان رفتار کردند.

وی اظهارداشت: آن‌ها از پاکستان به دلیل حمایت از مخالفان مسلح دولت افغانستان شکایت می‌کردند اما با این حال به پیشتیبانی از اسلام‌آباد ادامه می‌دادند؛ ما از این تناقض در رفتار رنج می‌بریم.

حامد کرزی پیش‌تر نیز گفته بود که نظامیان امریکایی و ناتو 20 سال پیش با این هدف مشخص به افغانستان آمدند که با افراط‌گرایی مبارزه کنند و برای این کشور ثبات بیاورند، اما امروز افراط‌گرایی در بالاترین سطح خود قرار دارد و آن‌ها در هر دو هدف خود ناکام شده‌اند.

رئیس جمهور سابق افغانستان که در اواخر زعامت 13 ساله خود روابط پرتنشی با امریکا داشت، ضمن تاکید بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفت که میراث حضور 20 ساله آن‌ها در افغانستان «یک رسوایی کامل و فاجعه» است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر