17:28 04 اگست 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

واشنگتن پست: طالبان پس از خروج ایالات متحده آمریکا و متحدانش در ناتو فعالیت خود را گسترش داده اند.

به گزارش اسپوتنک، از آنجا که ایالات متحده و متحدانش در ناتو خروج از افغانستان را اعلام کردند که شاید تا اواخر ماه اگست به پایان برسد، طالبان که از مدت 20 سال به این سو در جنگ بودند، حملات خود را در سرتاسر افغانستان، به ویژه در مناطق روستایی گسترش داده اند.

به گفته این روزنامه طالبان حدود یک سوم مناطق این کشور را تحت کنترل دارند.

در اواخر هفته، جنگجویان طالبان مناطق زیادی را در شمال افغانستان اشغال کردند. مقامات کابل گزارش دادند که نیروهای دولتی غافلگیر شدند اما به زودی اقدام به ضد حمله را آغاز می کنند.

روز دوشنبه بیش از هزار سرباز افغان مجبور شدند با عبور از مرز ولایت بدخشان، به تاجیکستان عقب نشینی کنند.

در همین حال، در هنگام عقب نشینی نیروهای آمریکایی، آنها پایگاه بزرگ هوایی بگرام را ترک کردند، که به مدت 20 سال به عنوان مرکز هماهنگی عملیات نظامی علیه طالبان به کار گرفته می شد.

در پس زمینه هرج و مرج، سازمان های بشردوستانه نسبت به بروز احتمالی بحران پناهجویان جدید در صورت تشدید درگیری هشدار می دهند.

گروه های حقوق بشری از سرنوشت زنان و اعضای اقلیت های ملی در مناطقی که توسط شبه نظامیان طالب کنترل می شوند، هراس دارند.

با این وجود، علیرغم حمله موفقیت آمیز طالبان در برخی از مناطق کشور، مقامات طالبان  گفتند که آنها آماده اند مذاکرات را از سر بگیرند.

رئیس جمهور بایدن برای برگرداندن صفحه افغانستان عجله دارد. وی در طی یک جلسه توجیهی، هنگامی که در مورد عقب نشینی نیروهای آمریکایی از او سوال شد، پاسخ داد که می خواهد در مورد چیز خوشایندتری صحبت کند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر