23:13 28 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 00
ما را در دنبال کنید

ایالات متحده از حضور نماینده‌های گروه طالبان در ایران استقبال کرده و می‌گوید که این اتفاق می‌تواند سازنده باشد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آریانا، این نشست، روز گذشته با سخنرانی جواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران، در تهران آغاز شد. یونس قانونی، معاون ییشین رییس‌جمهور افغانستان، کریم خرم، وزیر پیشین اطلاعات و فرهنگ و سلام رحیمی، مشاور رییس‌جمهور از اعضای هیئت سیاست‌گران افغان در نشست تهران بودند. هیئت طالبان را هم شیر محمد عباس ستانکزی رهبری می‌کرد.

درهمین حال، وزارت خارجه ایالات متحده امریکا به حضور هیات این گروه در تهران واکنش نشان داده، می‌گوید که این اتفاق می‌تواند سازنده باشد.

درعین حال، محمد نعیم وردک سخنگوی گروه طالبان در قطر با نشر اعلامیه‌ای در برگه توییتر خود، می‌گوید که هیات‌های دو طرف با درک مشترک، از خطرات ناشی از ادامهء جنگ و صدمه ایکه از آن متوجه سلامت کشور میشود، به موافقه رسیدند.

وردک افزوده است: دو طرف هم‌چنین توافق کرده‌اند که گفتگوها در "فضای صمیمانه" صورت گیرد تا "مواردی که ضرورت به‌مشوره‌دهی و وضاحت بیشتر دارد؛ مانند ایجاد مکانیزم گذار از جنگ به صلح دایمی، نظام اسلامی مورد توافق و نحوۀ دستیابی به آن، در نشست که به زودی برگزار خواهد شد، بحث شود.

این اعلامیه‌ طالبان درحالی به نشر رسیده است که در روزهای اخیر جنجگویان این گروه حمله‌های خود را در نقاط مختلف افغانستان افزایش داده اند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر