11:28 24 جولای 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

مقام‌های محلی بدخشان می گویند که ولسوالی واخان بدخشان به تصرف طالبان درآمده و این گروه به منطقه مرزی نزدیک ایالت سین کیانگ چین رسیده اند.

به گزارش اسپوتنیک، شماری از اعضای شورای ولایتی بدخشان افغانستان اعلام کردکرده اند که گروه طالبان ولسوالی «واخان» تنها مرز این کشور با چین را به کنترل خود درآورده است.

به گفته این منابع،  گروه طالبان در ادامه پیشروی های خود به منطقه مرزی این کشور با ایالت «سین کیانگ» چین رسیده اند.

بر اساس برخی گزارش ها این ولسوالی بدون هیچگونه درگیری به دست طالبان افتاده و نیروهای امنیتی آن به طرف تاجیکستان عقب نشینی کرده اند.

منطقه صعب العبور "گذرگاه واخجیر" در ارتفاع 4 هزار و 923 کیلومتری کوه هندوکش و یا دالان واخان قرار دارد و نقطه پایان مرزی افغانستان با چین است که امروز به کنترل طالبان در آمد.

در کنار این، ولسوالی واخان بدخشان در سال 1393 به عنوان دومین پارک ملی افغانستان معرفی شد. واخان یکی از مناطق بکر و دست نخورده در دنیا است و منابع و مناظر طبیعی زیبای این منطقه، سالانه صدها گردشگر را جذب می‎کند.

دولت چین نگران حضور گروه های ایغوری در ولایت بدخشان افغانستان و فعالیت گسترده آنها است که با نفوذ از ولسوالی واخان می توانند امنیت این کشور را تهدید کنند. گروه طالبان پیش از این بر مرزهای افغانستان با تاجیکستان، دو مرز تجارتی با جمهوری اسلامی ایران، یک مرز تجارتی با پاکستان و مرز ترکمنستان در هرات نیز تسلط یافته بودند. امنیت تنگه دالان واخان افغانستان در نقطه تقاطع پروژه جدید جاده ابریشم با گذرگاه اقتصادی چین و پاکستان از نگاه کارشناسان مسائل بین الملل از اهمیت ویژه ای برای دولت چین ارزیابی می شود.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر