08:06 06 اگست 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 00
ما را در دنبال کنید

کاخ سفید اعلام کرد که 20 هزار مترجم افغانستانی را که با نیروهای آمریکایی همکاری کرده بودند، از افغانستان خارج می‌کند.

کاخ سفید اعلام کرد، حدود 20 هزار تبعه افغان که به آمریکا یا سایر شرکای این کشور کمک می‌کردند، برای دریافت ویزای ویژه مهاجرتی که می‌تواند باعث ورود آنها به ایالات متحده شود، درخواست داده‌اند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد: اگرچه اعضای خانواده‌های این افراد هم جزئی از برنامه هستند اما این آمار شامل اعضای خانواده این افراد نمی‌شود و حدود نیمی از درخواست‌ها روندهای لازم را برای رسیدگی و صدور ویزای خاص مهاجرتی تکمیل کرده‌اند.

وی ادامه داد: پس از اتمام مراحل بررسی امنیتی، متقاضیان ممکن است واجد شرایط دریافت آنچه که "عفو بشردوستانه" شناخته می‌شود قرار گیرند که بخش بزرگی از آن گروه می‌توانند به یک پایگاه نظامی در ایالات متحده منتقل و در آنجا معاینه پزشکی شوند.

سخنگوی کاخ سفید همچنین گفت: کسانی که هنوز بررسی سوابق خود را به پایان نرسانده‌اند، نخست از افغانستان به یک پایگاه نظامی ایالات متحده در خارج از کشور یا به کشورهای ثالث منتقل می‌شوند که تا زمان تکمیل مراحل ویزا، با خیال راحت در آنها اسکان داده می‌شوند و بعدا می‌توانند به ایالات متحده منتقل شوند.

کاخ سفید همچنین اعلام کرد، ایالات متحده کشور ثالثی را که در آن امنیت متقاضیان تضمین نشود و مشخص نباشد که آیا رفتار انسانی با آنها می‌شود یا خیر را مدنظر ندارد.

جزئیات این برنامه از سوی آمریکا یک روز پس از آن منتشر شد که این کشور اعلام کرد "عملیات پناهجویان متحد" را برای جابجایی و انتقال اتباع واجد شرایط افغان و خانواده‌هایشان در هفته آخر ژوئیه اجرایی می‌کند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا قول داده که مطمئن شود افرادی که به آمریکایی‌ها کمک کرده‌اند به همراه خانواده‌هایشان همزمان با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان که قرار است تا پایان ا"ست سال جاری میلادی تکمیل شود، مورد حمایت قرار گیرند.

همزمان با اعلام خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، طالبان در این کشور حملات خود را تشدید کرده و مدعی شده که بسیاری از مناطق را تحت کنترل خود درآورده است.

"تریسی جاکوبسون"، یک دیپلمات برجسته و قدیمی آمریکایی قرار است واحد وزارت خارجه آمریکا را برای هماهنگی خروج این اتباع افغان برعهده داشته باشد. این واحد شامل نمایندگانی از وزارت دفاع و امنیت کشور است.

"راس تراورس"، معاون مشاور امنیت کشور و رئیس سابق مرکز مقابله با تروریسم آمریکا نیز هماهنگی عملیات را برعهده دارد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر